Тони Николов: Има една необявена гражданска война в българското общество
Обратите са невероятни в българската история и с това тя е интересна, посочи Тони Николов и отбеляза, че сме "мост, който свързва две трудно съпоставими неща, много западен изток и много източен запад, точно на границата между двете – и едното, и другото ни влияе".
"Невъзможен български избор – това е много сложно, защо винаги трябва да избираме между Запада и Русия. Това минава през цялата книга, през много текстове."
Историята е полезна, защото показва невъзможностите, например западните демокрации да подадат ръка на Сталин, за да спрат Хитлер по време на Втората световна война, подчерта още авторът на книгата.
"Има такива "гибелни" избори в историята, а също и в политиката."
Ние не следваме примерите на големите политици от историята ни, смята Николов, според когото монолитни и непротиворечиви са само диктаторите.
В паралел със сегашната ситуация и възприемането на политическите компромиси Тони Николов припомни за правителството на Димитър Попов, "когато България беше облепена с картите на лагерите".
"Връщането назад е може би полезно. Да покажем, че сегашната криза е дублирана от една война. Човек си дава сметка, че много от нещата, които се случват тук, всъщност се предрешават някъде другаде. В част от тази истерия виждам тези връзки. Епицентърът на земетресението е някъде, тук са протуберансите."
Има натрупана много голяма българска умора, не апатия, но хората очакват реални резултати, обобщи журналистът.
"Призивът да погледнем малко назад не носи упование – българската история е пълна с немалко горчивини."
Моля, подкрепете ни.