0| 2152 |29.07.2024 НОВИНИ

"Това е Олимпиада, всеки се бори за държавата си". Успешен олимпийски дебют за Виктория Томова

.
Виктория Томова Източник: БГНЕС
Виктория Томова направи успешен олимпийски дебют, след като надделя над полякинята Магдалена Фрех с 6:4, 7:6(4) след 110 минути игра в първия кръг на турнира по тенис на Игрите в Париж.

Първата ракета на България прекъсна серия от четири поредни загуби от съперничката и очаква във втория кръг победителката от двубоя между номер 11 Ема Наваро (САЩ) и Юлия Грабхер (Австрия).

Софиянката поведе с 3:1 след ранен пробив и задържа аванса си до края на първия сет, а във втората част навакса пасив от 0:2 и след серия от пет поредни гейма сервираше за победата. Тя поведе с 40:15, но пропусна два мачбола и Фрех върна единия брейк след четири последователни точки. Неуспехът повлия на Томова и последва колебание в играта й, от което Фрех се възползва и обърна до 6:5 в своя полза.

Българката все пак стигна до тайбрек, в който поведе с 3:0 точки, а при 5:4 софиянката имаше два сервиса, за да затвори мача и този път успя.

Томова е седмият български тенисист с участие на олимпийски игри, като се нареди до Мануела Малеева (1988, бронзов медал), Катерина Малеева (1988, 1992), Магдалена Малеева (1992, 1996, 2004), Елена Пампулова (1992), Цветана Пиронкова (2008, 2012, 2016) и Григор Димитров (2012, 2016).

"3 на 1 победи за нея преди този мач. За първи път играем на клей и се радвам, че успях да наложа своята тактика - да играя повече към нейния форхенд с топ спин. Щастлива съм, че затворих мача в два сета", коментира пред bTV Томова след победата над Магдалена Фрех (Полша) в първия кръг.

"Това е Олимпиада, всеки се бори за държавата си. По-различно е. Радвам се, че в тайбрека бях по-концентрирана и успях да затворя там мача."

В следващата фаза 29-годишната софиянка ще се изправи срещу най-богатата тенисистка в света - поставената под №11 Ема Наваро.

Американката продължи напред, след като отнесе Юлия Грабхер с 2:0 (6:2, 6:0) за малко повече от час игра. Ема Наваро е дъщеря на основателя на Sherman Financial Group Бен Наваро, чието състояние се оценява на над 1.5 млрд. долара.

Томова и Наваро се са сблъсквали само веднъж на ниво WTA - в четвъртфиналите на турнира в Хоубарт (Австралия) в началото на годината. Тогава водещата ни тенисистка отстъпи с 1:2 (6:4, 3:6, 2:6) за близо 2 часа игра.

"Нямам очаквания, честно казано. Играхме в Хоубарт. Доста добра година за нея, но пък и за мен е най-силната досега, така че се надявам отново да направим хубав мач и нека по-добрата победи", каза родната тенисистка, заемаща 49-ата позиция в световната ранглиста.