На този ден през 1883 година: Ориент Експрес започва първото си пътуване
Маршрутът и подвижният състав на „Ориент Експрес“ са променяни многократно. В миналото няколко маршрута, с леки промени, използват името на „Ориент Експрес“. Въпреки че оригиналният „Ориент Експрес“ е нормална международна железопътна услуга, чието име се превръща в синоним на луксозни пътувания. Двата града, които най-силно са свързани с влака, са Париж и Цариград (Истанбул), тъй като са двете крайни точки на услугата по разписание. „Ориент Експрес“ се превръща в пример за лукс и комфорт при пътуване.
През 1977 г. влакът спира да обслужва Истанбул. Маршрутът е променен от Париж до Букурещ, от 1991 г. - до Будапеща, а през 2001 г. маршрутът е съкратен до Виена, като за последен път „Ориент Експрес“ минава през Париж в петък, 8 юни 2007 г.
На 14 декември 2009 г. „Ориент Експрес“ престава да работи и маршрутът изчезва от европейските железопътни разписания, като се съобщава, че е „жертва на високоскоростните влакове и нискотарифните авиокомпании“. Влакът „Венеция-Симплон Ориент Експрес“, частно предприятие на Белмонд, използващ оригинални вагони CIWL от 1920-те и 1930-те години, продължава да пътува от Лондон до Венеция и до други дестинации в Европа, включително оригиналния маршрут от Париж до Истанбул.
Точно 99 години след първото си пътуване, „Ориент експрес“ отново тръгва. Този път под името Venice Simplon Orient Express, с което минава през Русе.
На борда е забранено да се носят джинси, независимо колко известен или състоятелен е пасажерът. А за вечерята във вагон ресторанта се изисква спазването на строг дрес код – вечерни рокли, смокинги, папийонки.
В цените на билетите (между 6 и 8 хиляди евро) е включен и престоя в хотел Belmond Cipriani. По-късите пътувания – до Венеция и Верона или до Белин, струват по-малко. През ноември маршрутите се съобразяват с Виенския бал.
По време на линията Париж-Истанбул, която е най-желана, защото е веднъж в годината, пътниците слизат и разглеждат Будапеща, Букурещ и Варна.
Моля, подкрепете ни.