Тръмп увеличава митата за стомана и алуминий за всички държави. Отпада сделката с Европейския съюз
![.](/images2/Konstanca/donald-trump.jpg)
Според служител на Белия дом новите укази надграждат 25-процентното мито за стомана и 10-процентното мито за алуминий, които Тръмп наложи през 2018 г. по време на първото си управление, като повишават митата, затварят вратичките и премахват изключенията.
„Това е голяма работа. Това е началото на това да направим Америка отново богата“, заяви Тръмп, предаде Politico.
Номинираният от Тръмп за министър на търговията Хауърд Лутник беше до Тръмп, когато президентът подписа двете заповеди.
„Когато наложихте митата за първи път, Вие създадохте 120 000 работни места“, каза Лутник на Тръмп. „И оттогава насам [митата] бяха отнети, нарязани и изключени и ние загубихме 107 000 работни места. И не забравяйте, че това не са само общи работни места. Това са работниците от стоманодобивната промишленост в Америка“.
Новото действие на Тръмп запазва митото за стоманата на 25%, но го прави по-всеобхватна и повишава митото за алуминия също до 25%.
„Митата Тръмп 2.0 са пряк отговор на провалената политика на администрацията на Байдън, която позволи на Китай, Русия и много от нашите съюзници като Канада, Мексико, Бразилия и ЕС да манипулират търговията и да осакатят американската индустрия. Тези мерки ще съживят местното производство и ще защитят критични отрасли“, заяви пред репортери в телефонен разговор за предварителна информация за съобщението служител на Белия дом, на когото бе предоставена анонимност съгласно основните правила на разговора.
Служителят на Белия дом заяви също, че администрацията на Тръмп прекратява „стотици хиляди“ изключения, които са били предоставени на вносителите за определени стоманени продукти през годините. Тази практика започна по време на първата администрация на Тръмп и продължи при президента Джо Байдън.
„Още по-въздействащо е, че видяхме голямо разнообразие от доброволни споразумения вместо митата, различни видове алтернативни споразумения с ... много от нашите съюзници, и с тези алтернативни споразумения и изключения повсеместно се злоупотребяваше“, каза служителят на Белия дом.
Длъжностното лице също така твърди, че стратегически конкуренти като Китай и Русия са претоварвали стомана през Канада и Мексико, докато Япония се е насочвала към американския пазар с висококачествени специализирани стоманени продукти. Южна Корея, продължи длъжностното лице, „използва“ освобождаването от квота, което договори с първата администрация на Тръмп, за да наводни американския пазар, докато Бразилия агресивно е увеличила износа си на стоманени полуфабрикати за Съединените щати.
Съгласно двата указа Тръмп ще въведе и по-строги стандарти за стоманата и алуминия, произвеждани в Северна Америка, за да затрудни Китай и Русия да доставят своята стомана в Съединените щати през тези две държави, заяви служителят на Белия дом.
Първоначално през 2018 г. Тръмп наложи 25-процентно мито върху целия внос на стомана и 10-процентно мито върху целия внос на алуминий. Те бяха наложени съгласно раздел 232 от Закона за разширяване на търговията от 1962 г. и се прилагаха за повечето държави по света.
От самото начало обаче няколко държави - Южна Корея, Аржентина и Бразилия - избраха квоти за стомана вместо подхода на обикновеното мито. Тези квоти позволяват на определено количество продукти да влязат безмитно, преди да влезе в сила 25-процентната ставка.
Тръмп също така освободи от митата вноса на стомана и алуминий от Австралия, след като определи, че те не представляват заплаха за националната сигурност - ход, приветстван топло от Канбера. Той продължи тази политика през останалата част от първия си мандат, а администрацията на Байдън също я поддържаше.
Под натиска на Конгреса Тръмп в крайна сметка освободи Канада и Мексико от митата - ход, който също така сложи край на ответните мита на Канада и Мексико срещу Съединените щати и улесни приемането на Споразумението между САЩ, Мексико и Канада, което да замени НАФТА
По-късно, след встъпването в длъжност на Байдън, Съединените щати договориха отделни споразумения с Европейския съюз и Обединеното кралство за замяна на митата върху стоманата и алуминия с по-малко ограничителни квоти.
Администрацията на Байдън също така сключи сделка с Япония за замяна на митата върху стоманата с квоти, но остави в сила митата върху алуминия.
Сделката с Европейския съюз, за разлика от тези с Япония и Обединеното кралство, беше замислена като временна, докато страните преговарят за по-широкообхватно споразумение, насочено към създаване на единен фронт срещу Китай чрез въвеждане на мерки за възпиране на излишния капацитет за производство на стомана в световен мащаб и за насърчаване на производството на стомана, произведена с по-ниски въглеродни емисии.
Преговарящите от САЩ и ЕС не успяха да постигнат споразумение в рамките на двете години, които си бяха дали, което създаде предпоставки ЕС, съгласно предварително одобрен регламент, да възобнови и удвои ответните мерки, които преди това беше наложил върху стоки на стойност около 3 млрд. долара, включително американско уиски.
В края на декември 2024 г. обаче ЕС се съгласи отново да спре ответните си мерки до 31 март 2025 г., за да даде повече време за постигане на постоянна сделка със САЩ.
Днешното действие на Тръмп може да поднови ответните мерки на ЕС, като отново нанесе щети на широк кръг американски дружества, които пострадаха от първия кръг.
Дори и с по-ранните мита на Тръмп и различните квоти, през 2024 г. вносът все още ще представлява около една пета от общото потребление на стомана в САЩ.
Съединените щати са внесли 22,5 млн. тона „готови“ стоманени продукти и още 6,3 млн. тона стомана за по-нататъшна обработка. Най-големите доставчици са били Канада, Бразилия, Мексико и Виетнам.
Моля, подкрепете ни.
![Visa](/theme/03/assets/img/pmcards/visa.png)
![Mastercard](/theme/03/assets/img/pmcards/mastercard.png)
![Visa-electron](/theme/03/assets/img/pmcards/visaelectron.png)
![Maestro](/theme/03/assets/img/pmcards/maestro.png)
![PayPal](/theme/03/assets/img/pmcards/paypal.png)
![Epay](/theme/03/assets/img/pmcards/epay.png)