Реклама / Ads
Frognews

НОВИНИ И АНАЛИЗИ

2| 2680 |15.10.2025 НОВИНИ

Тръмп заплаши Китай заради отказа да купува американска соя

.
И соята скара САЩ и Китай
Президентът на САЩ Доналд Тръмп разкритикува Китай за отказа си да купува американска соя и обяви контрамерки, ако китайските вносители не възобновят покупките.
 


Тръмп заяви в Truth Social, че Китай „умишлено“ не купува американска соя, „създавайки трудности за нашите производители на соя“. Той го нарече „икономически враждебен акт“.

 

„В отговор на тези действия обмисляме прекратяване на сътрудничеството с Китай в производството на олио за готвене и други търговски стоки. Например, можем лесно да произвеждаме олио за готвене сами; не е нужно да го купуваме от Китай“, добави той.

 

Трябва да се отбележи, че напрежението между САЩ и Китай рязко се засили миналата седмица, след като Китай обяви нови ограничения за износ и други мерки, някои от които няма да влязат в сила до ноември или може да бъдат прилагани избирателно.

 

Разгневеният Тръмп обяви на 10 октомври, че ще наложи 100% мита върху китайски стоки, считано от 1 ноември, и ще ограничи износа на определен американски софтуер, а също така може да спре доставките на части за самолети.


В изявлението си Министерството на търговията на Китай призова САЩ да спрат да заплашват с повишаване на митата и настоя за по-нататъшни преговори за разрешаване на спорните въпроси.

 

На 13 октомври, на фона на нова ескалация в търговските отношения с Китай, Тръмп увери, че ще успее да разреши конфликта с Пекин и че „ всичко ще бъде наред “.

 

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 8| 3098 |25.10.2025 САЩ срещу Китай: Диалог или ескалация преди ключовата среща? . 6| 3466 |30.05.2025 Тръмп с остри критики към Китай: Напълно нарушиха споразумението със САЩ за митата . 6| 2782 |24.04.2025 Нови мита за вноса от Китай могат да бъдат обявени след 2 до 3 седмици, обяви Тръмп . 6| 6715 |06.03.2025 Китай: Принудата и шантажът няма да подействат. Готвим се за изостряне на търговската война със САЩ

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads