„Тренд”: 12% от българите не са получили здравни грижи заради COVID 19
Всеки трети българин е посочил, че е имал необходимост от здравни грижи в условията на пандемията, които не са свързани с COVID-19, като най-голям дял от тях е на хората на възраст над 60 години. Това затвърждава и наблюденията на Националната пациентска организация, че в пандемията ясно се открояват проблемите при заболяванията различни от COVID-19, като най-изразено е това при хроничните заболявания, където пациенти, страдащи от тях и преди пандемията нямаха достатъчно качествен достъп до ефективно здравеопазване, отговарящо в голяма степен на потребностите им.
12% от сънародниците ни са срещали проблем с провеждане на лечението си поради ограничителните мерки за овладяване на пандемията. Като се има предвид, че 1% от извадката отговаря на 55 хил. души, то може да се направи извод, че повече от половин милион българи (над 600 000 българи) са имали затруднения. Възрастните членове на нашето общество в най-голяма степен са имали такъв проблем.
Един от 10 българи (9%) е имал нужда от здравна грижа, свързана със заболяване, предизвикано от COVID-19, показва проучването. Най-висок дял на потърсилите здравна грижа, свързана с COVID-19, са българите на възраст между 40 и 60 години. 3% от нуждаещите се от медицинска грижа, са декларирали, че са имали нужда от медицинска грижа и за съпътстващите им заболявания.
67% от деклариралите, че са боледували от COVID-19, не са имали нужда от болнична помощ, a 27 на сто са се лекували в здравно заведение. 69% от тези, които са боледували от COVID-19, но не са имали нужда от болнична помощ, оценяват като адекватно лечението, което са получили от личния лекар. 9% не оценяват положително лечението, което им е било назначено от общопрактикуващият лекар. 68% от българите, стигнали до болница, твърдят, че са получили адекватна здравна грижа, а 28% посочват, че не са получили достатъчно грижи.
Моля, подкрепете ни.