Цар Освободител не харесвал 3 март и смятал, че Русия е призвана да заплашва света
Това дава повод на руския император Александър II да нарече Санстефанския договор и последвалия Берлински трактат „черна страница“ в руската история.
България го отнася най-много и наистина несправедливо. Тя е разделена на две части, докато свободата на Сърбия, Румъния и Черна гора е потвърдена.
Според някои историци този мрачен финал се дължи, наред с други неща, и на факта, че Санстефанският мир е конструиран от някои хора, преди всичко от граф Игнатиев, а друга делегация, изпратена за преговори в Берлин е оглавявана от граф Михаил Горчаков. Той бил доста възрастен, неактивен в дипломацията и нямал информация от посланиците, някои от които се занимавали не с държавния, а с личния си интерес. По този начин граф Горчаков нямал потенциал да защитава интересите на Русия, в резултат на което тя загубва редица постижения от войната. Въпреки това в България 3 март се празнува като национална дата на Освобождението.
Някои историци смятат, че причината за подписването на Берлинското споразумение от Санкт Петербург е нежеланието на Русия да се противопостави на другите велики сила и най-вече на Англия.
Особено актуално звучи днес една мисъл на Александър II: „Русия не е търговска и земеделска държава, а военна и е призвана да застрашава постоянно света“. И още: „Не е трудно да се управлява Русия, но е абсолютно безполезно“.
Не е ясно дали двете мъдрости са родени в българското градче Пордим, от където през есента и зимата на 1877 г. руският император ръководи боевете при Плевен, но така или иначе показват неговата прозорливост…
Фрог нюз
Моля, подкрепете ни.