Реклама / Ads
8| 4717 |03.11.2019 НОВИНИ

Цветеслава Гълъбова: Хората извентилират своите емоции на клавиатурата

.
Цветеслава Гълъбова
„Мислила съм си по въпроса защо хората са толкова активни в социалните мрежи, а когато трябва реално да се свърши нещо – дали е да се отиде на протест, дали да се отиде до урните – нещата не ни се получават.
 

Стигнах до извода, чисто професионално, че хората извентилират своите емоции на клавиатурата. В това отношение може би социалните мрежи не ни правят услуга. Хората изливат всичко това на екрана, на „белия лист“ и след това няма енергия за нищо.

 

Това каза по БНР д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница „Св. Иван Рилски".

 

„Освен това социалните мрежи предполагат в голяма степен анонимност. Можеш да се скриеш и да напишеш каквото си искаш. Но след това ето виждаме, че хората не отиват до урните, което за мен не е добре“, допълва тя.

 

Д-р Гълъбова е привърженик на тезата за задължителното гласуване. 

„Гражданската активност включва и това – да имаш позиция, но информирана позиция, предполага се да се запознаеш с кандидати, програми, платформи, да прецениш. Ако ние бъдем задължени да гласуваме, това ще означава, че ние ще трябва да се поровим, да се напрегнем мисловно и да направим някакъв избор.“

 

Факт е, че избирателната активност е ниска. Паралелът с цивилизования свят, където хората живеят добре и не се интересуват от политика, не се съотнася към нашия случай, подчертава д-р Цветеслава Гълъбова. 


„Е, добре, но ние в България не смея да твърдя че живеем кой знае колко добре. Изглежда, че наистина не се интересуваме от политика или нашата народопсихология е такава: „Е, какво зависи от моя глас“. Тук опираме вече до други неща като честност и прозрачност на изборите и усещането на хората дали те са честни и прозрачни“, коментира психиатърът.  

 

Относно купения вот, д-р Гълъбова изтъква, че е важна гражданската грамотност – да разбираме колко важен е нашият глас и колко важно е да участваме в гражданските процеси в едно общество, а такъв процес е и изборът. „Колко е важно кой и как ще управлява града, общината, в която живееш, страната, в която живееш…“

Да гласуваш е проява на отговорност, отбелязва още Цветеслава Гълъбова. „Аз обаче съм против да се твърди, че който не гласувал, нямал право на претенции. Не, човек щом си плаща редовно данъците, има право да претендира и да изисква.“

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 7| 4798 |01.11.2019 Андрей Райчев: Около 20% от хората все още не са решили за кого ще гласуват . 2| 6083 |01.11.2019 Владимир Петров: Зад арогантността на премиера към хората от Волуяк прозира страх . 3| 5653 |30.10.2019 Соня Момчилова: Хората, които взимат обществените поръчки стават общински съветници . 3| 6228 |29.10.2019 Илиян Василев: Ромите са по-бизнес грамотни от хората с убеждения и съвест

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads