Турция продължава да е пречка пред членството на Швеция в НАТО
Президентът Тайип Ердоган развълнува срещата на върха на НАТО през юли, като обеща да изпрати кандидатурата за ратификация в турския парламент, когато той отново заработи през октомври, като по този начин изглеждаше, че ще даде зелена светлина на Швеция.
Въпреки това, откакто парламентът отвори врати на 1 октомври, неговата комисия по външни работи, която ще обсъжда кандидатурата за НАТО, е получила за разглеждане почти 60 международни споразумения - без шведското, сочат официалните данни.
Двама души, запознати със ситуацията, заявиха, че Анкара иска да действа в тандем с Вашингтон, където се очаква Държавният департамент да поиска одобрението на Конгреса за продажбата на изтребители F-16 на Турция за 20 млрд. долара и десетки модернизационни комплекти.
"Като се има предвид липсата на доверие по въпроса за F-16 и Швеция, Турция не бърза да ратифицира офертата за НАТО и търси знак, че Съединените щати предприемат стъпки по същото време", заяви служител от управляващата партия на Ердоган.
Второ лице, запознато с американско-турските разговори, заяви, че грубото предложение, според което всяка от страните ще предприеме стъпки за ратифициране на кандидатурата за членство в НАТО, от една страна, и за закупуване на F-16, от друга, е било отложено.
От кабинета на Ердоган не коментираха веднага сроковете за ратифициране от Швеция или евентуалните преговори със САЩ.
Държавният департамент на САЩ очаква Швеция да се присъедини към НАТО "в близко бъдеще", заяви говорител. Той посочи още, че президентът Джо Байдън е подкрепил продажбата на F-16 в интерес на алианса, Съединените щати и отношенията им с Турция".
Очаква се Турция, втората по големина военна сила в НАТО, все пак окончателно да одобри канидатурата на Швеция.
Но турски официални лица и чуждестранни дипломати твърдят, че Ердоган не бърза, особено след бомбения атентат в Анкара в деня на откриването на парламента и дни по-късно свалянето на безпилотен турски дрон от Съединените щати в Северна Сирия.
Швеция и Финландия подадоха заявления за присъединяване към НАТО миналата година, след като Русия нахлу в Украйна. Финландското членство беше подпечатано през април, отбелязвайки историческо разширяване на западния отбранителен блок, но кандидатурата на Швеция продължава да бъде задържана от Турция и Унгария.
Турция твърди, че Швеция трябва да предприеме повече стъпки у дома, за да се справи с Кюрдска работническа партия (ПКК), която Европейският съюз и Съединените щати също считат за терористична група.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.