Реклама / Ads
6| 3144 |21.05.2025 НОВИНИ

Украйна към ЕС: Вземете руските пари и ги дайте на Киев

.
Украйна ще поиска от ЕС следващата седмица да предприеме решителни нови стъпки за изолиране на Москва, включително конфискация на руски активи и санкции срещу някои купувачи на руски петрол, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп се отказа от затягане на американските санкции, съобщава Reuters.
 

Непубликуван досега украински документ, който ще бъде представен на ЕС, призовава 27-членния блок да заеме по-агресивна и независима позиция относно санкциите, на фона на несигурността около бъдещата роля на Вашингтон.

 

Сред препоръките, разположени на 40 страници, фигурират призиви за приемане на законодателство, което би ускорило процеса по конфискация на активи от санкционирани лица и прехвърлянето им към Украйна. Лицата, засегнати от санкциите, биха могли впоследствие да търсят обезщетение от Русия.

 

ЕС трябва да обмисли различни мерки, които да направят санкциите му по-ефективни и извън собствената му територия, включително насочване към чуждестранни компании, които използват европейски технологии в помощ на Русия, както и „въвеждане на вторични санкции срещу купувачи на руски петрол“.

 

Такива вторични санкции, които биха засегнали големи купувачи като Индия и Китай, биха били сериозна стъпка, каквато Европа досега е избягвала. Тръмп обсъждаше публично тази възможност, но в крайна сметка реши да не я прилага засега.

 

Документът също така призовава ЕС да разгледа възможността за преминаване към вземане на решения относно санкциите с квалифицирано мнозинство, за да се избегне блокиране от отделни държави членки, каквото е необходимо при настоящото изискване за единодушие.







Европейската комисия не отговори веднага на запитване за коментар по украинския документ.

 

След телефонен разговор с Владимир Путин в понеделник, Тръмп реши да не налага нови санкции срещу Русия, което разочарова лидерите в Европа и Киев, които от седмици го призоваваха да засили натиска върху Москва.

 

След разговора си с Путин, Тръмп е информирал украински и европейски лидери, че не желае да налага санкции в момента и предпочита да се даде време за преговори, съобщи източник, запознат с разговора, пред агенция Ройтерс.

 

Въпреки това, ЕС и Обединеното кралство наложиха нови санкции срещу Русия във вторник, като заявиха, че все още се надяват Вашингтон да се присъедини към тях. В Европа обаче вече се обсъждат открито начини за поддържане на натиска върху Москва, ако САЩ се оттеглят от тези усилия.


„Катализатор за ЕС“


Публично, Украйна се опитва да избягва критики към Вашингтон, след като президентът Володимир Зеленски бе публично нагрубен от Тръмп по време на среща в Белия дом през февруари.

 

Бележката за санкциите подчертава „безпрецедентните“ санкции, наложени от ЕС досега, и тяхната потенциална ефективност. Същевременно в нея се съдържа откровена оценка за ангажираността на администрацията на Тръмп с координираните международни усилия.

 

„На практика, Вашингтон е преустановил участието си в почти всички междуправителствени платформи, посветени на санкции и контрол на износа“, се казва в документа.

 

САЩ са забавили работата на наблюдателната група, следяща прилагането на тавана на цените на руския петрол, разпуснали са федерална работна група за разследване на нарушенията на санкциите и са пренасочили значителен брой експерти към други области, се допълва още.

 

Посочва се, че две големи санкционни инициативи в САЩ са били подготвени – една от правителството и една от сенатор Линдзи Греъм, близък до Тръмп – но остава „несигурно“ дали Тръмп ще подпише която и да е от тях.

 

Несигурността около позицията на САЩ е забавила темпото на икономическите контрамерки и международната координация, но „не бива да подтиква Европейския съюз да отслабва санкционния натиск“, гласи още документът.

 

„Напротив, това трябва да катализира ЕС да поеме водеща роля в тази сфера“.







„Огромен удар“


Украйна се опасява, че евентуално оттегляне на САЩ от режима на санкции може да предизвика колебания и в ЕС, където по традиция се изисква консенсус за важни решения.

 

„Оттеглянето на Америка от санкционния режим би било огромен удар върху единството на ЕС. Огромен“, казва високопоставен украински правителствен представител пред Reuters.

 

ЕС не може напълно да замени тежестта на САЩ при прилагане на икономически натиск срещу Русия. Част от ефективността на американските санкции идва от доминиращата роля на долара в световната търговия – нещо, което еврото не може да постигне в същия мащаб.

 

Въпреки това, евентуално облекчаване на санкциите от страна на САЩ няма да доведе до значително завръщане на чуждестранни инвеститори, ако Европа остане твърда, казва експертът по енергийна политика в Русия от Харвард, Крейг Кенеди.

 

„Европа разполага с много повече козове, отколкото бихте си помислили“, заявява той.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 0| 2181 |21.05.2025 Четири десетилетия Награда „Русе“ отличава най-изявените творци през годината . 0| 3820 |21.05.2025 Патрули в ада: Войната на Хаити с бандите . 4| 3174 |21.05.2025 Матурата по БЕЛ – тест за мисълта или умение да се впишеш в модела? . 2| 3410 |21.05.2025 Първият в историята летящ самолетоносач подготвя Китай

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads