Реклама / Ads
11| 3381 |07.12.2024 НОВИНИ

Украинската армия: Колко струва един загинал войник? А един жив?

.
Източник: личен архив
На третата година от войната всички са изтощени - военните, цивилните, западните партньори. И все пак трябва да се вземат важни решения, едно от които е реформирането на украинската армия. Как армията да премине от постсъветската система за управление към модерен натовски модел и какви са нередностите днес във въоръжените сили?
 

Ето какво разказват двама известни украински бойци – братята близнаци Кирил и Даниил Яковлеви, снайперисти, които са добре познати както в Украйна, така и в Русия, тъй като често вземат интервюта от пленени руски войници и публикуват видеата в канала си в YouTube „Брати Яковлеви“.

 

Униформи от 1963 г., които не се използват, но все още се поръчват


Покрай военната си служба братя Яковлеви се занимават и с обществена дейност – те си сътрудничат с Министерството на отбраната в различни проекти, чрез които системата да бъде променена. Един от проектите, например, е свързан със създаване на център за бойци, в който професионални военни за първи път от 1991 г. насам ще участват в разработването и внедряването на иновации за армията. Вече 33 години - от 1991 г. - професионалните военнослужещи почти не са вземали участие в работата на Министерството на отбраната. Сега ще могат да участват в този процес с голям авторитет и компетентност, пояснява Кирил в интервю за „Фокус“.

 

Друг техен проект е свързан с облеклото на военнослужещите. Анализирайки документи на военното ведомство те са открили, че във Военновъздушните сили и досега се закупуват униформи, разработени през 1963 г., които никой не използва от дълго време, но въпреки това за тях продължават да се харчат милиони гривни всяка година. Благодарение на тяхната работа този проблем е бил отстранен.

 

Двамата разказват, че в момента се подготвят нови облекла за военните от различните армейски части – десантни войски, авиация, военновъздушни сили, специалните части и т.н., като се работи върху комфорта и защитата на облеклото. Някои образци вече са готови, други са на етап тестване, като през следващата година ще има и значително подобрени муниции.

 

Колко струва един загинал войник? А един жив войник?


Всяка война – това са средства. Един загинал войник струва на държавата 15 милиона гривни плюс издръжката на семейството му. Но ако се увеличи шансът на военнослужещия да оцелее, тогава вместо 15 милиона държавата ще похарчи само 100 хиляди гривни, казват братя Яковлеви. Например, на военния да бъде осигурена защита за очите му, наушници, повече кевлар и т.н., което да му помогне да оцелее.

 

Да воюваш от 2014 г. и все още да си с чин сержант?


Според военните трябва да се промени и кадровата политика - военнослужещите да виждат перспективи за растеж.

 

„Имам събратя, които служат в армията от 2014 г., вече са провели много успешни операции, прекарали са не знам колко време в окопите, но все още са сержанти или младши офицери. С техния опит и ниво на подготовка след толкова време в армията вече можеха да бъдат в оперативно-тактически групи или да работят в Генералния щаб. Но това не е така. Въпросът е защо?“, казва Кирил.

 

Не бива да лъжем както лъжат руснаците

 

Когато се крие информация, че някои позиции са загубени и там се изпращат войници и те умират, защото са очаквали, че нашите военни са там, а нашите ги няма - такива примери има много, казва Кирил Яковлев. Затова трябва да спрем да се лъжем един друг. Не казвам, че трябва да казваме само истината - войната не е истина, войната е лъжа. Но когато лъжем себе си, както правят в Русия, тогава сме изправени пред факта, че ще губим още повече хора, територии, пари.

 

За много хора в системата не е изгодна цифровизацията, защото тя ще премахне корупцията - затова я саботират

 

Според двамата военни системата, която в основата си е изградена през 90-те години на миналия век, се опитва да забави промените - например, така важната дигитализация, която намалява бюрокрацията и корупцията.

 

„Преди, за да излезе в заслужен отпуск, понякога военният трябваше да плати 200 долара на своя командир. Разбира се, това не се случваше навсякъде, но случаите бяха достатъчно чести. В днешно време при електронната система такава схема е просто невъзможна. Но това е неизгодно за старата система, така че нейните представители се опитват с всички сили да блокират промените. Пускат слухове, плащат на канали в Telegram, разпространяват митове за опасността данните „да не попаднат в Русия“. Какво би могло да попадне – че един военен иска да излезе в отпуск? Това е абсурдно."

 

"Сега всички процеси са прозрачни и контролирани онлайн. Ако командирът не изпълнява задълженията си, това веднага се вижда и Министерството на отбраната може бързо да се намеси. Това позволява да се разруши старата система. Така например благодарение на дигитализацията дори дадените заповеди ще се съхраняват в електронен вид, което ще позволи да се избегне безотговорността.

 

По-рано командирът можеше да даде устна заповед за щурмуване на позиция. Военните влизат в боя, търпят загуби и когато повдигнат въпроса за недостатъчната подготовка или липсата на подкрепление, командирът можеше да каже: „Не съм давал подобна заповед“ и нищо не можеше да бъде доказано. Докато сега дигитализацията не допуска подобни ситуации – заповедите се пазят, анализират и служат като уроци за бъдещето.“

 

Как държавата трябва да мотивира хората да влязат в армията?


В момента това не се случва, смятат двамата военни.

 

Заплатата е малка, осигурени са единствено безплатно пътуване в градския транспорт и 500-1000 гривни за плащане на комунални услуги. Награди трудно се получават.

 

„Когато човек влезе в армията, той трябва да знае, че ще получава достойна заплата. Ако е ранен, държавата ще го лекува и ще му направи добра протеза. Ако загине, държавата ще се погрижи за децата и семейството му. Днес кое от гореизброеното прави държавата? Нищо, в общи линии.“

 

Хората постъпват в армията, когато са уверени, че семейството им ще бъде осигурено и командирите им ще бъдат надеждни. Сега страхът и неопределеността пречат на този процес, смятат Яковлеви, цитирано от actualno.com.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 8| 3133 |07.12.2024 Официални лица от Египет и Йордания призоваха Асад да напусне страната и да състави правителство в изгнание . 3| 4279 |07.12.2024 Напрежението в Грузия не стихва: Сълзотворен газ и водни оръдия в Тбилиси. Арестувани са 48 проевропейски демонстранти . 4| 2721 |07.12.2024 Ще изненада ли снегът София тази година? Снегорините са в готовност . 5| 2631 |07.12.2024 Президентът започва консултации с партиите след завръщането от Франция

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
Реклама / Ads