Реклама / Ads
4| 2327 |02.11.2025 НОВИНИ

Украински дронове удариха отново руския петролен терминал в Туапсе на Черно море

.
Поредна атака срещу руската петролна инфраструктура. През нощта срещу неделя украински дронове удариха петролни съоръжения в пристанището на Туапсе на брега на Черно море, потвърдиха няколко източника. Ударът предизвика голям пожар на танкер, а властите в Русия съобщиха за „падане на фрагменти от дронове“.
 

Туапсе е един от най-големите черноморски терминали на Русия, обработващ милиони тонове суров петрол и горива годишно. Заради близостта му до Украйна градът е в обсега на украинските безпилотни удари.

 

Очевидци съобщават за няколко отделни огнища на пожар в района на пристанището. По данни на независимото руско издание Astra, най-малко три пожара са пламнали — един в дълбоководния терминал на „РН-Си Терминал Туапсе“ и друг на площадката за товарене на петрол близо до Южния мол.

Местните власти потвърдиха атаката, но я описаха като „инцидент с паднал дрон“. В официално изявление се казва:







„В пристанището на Туапсе фрагменти от дронове паднаха върху танкер. Надстройката на палубата е повредена, екипажът е евакуиран. На борда е избухнал пожар. Повредени са и сгради на терминала, както и стъкла на жп гарата. Няма данни за пострадали“.

 

По информация на изданието Kyiv Post, източник от Службата за сигурност на Украйна (СБУ) е потвърдил, че именно СБУ и Център „Алфа“, съвместно с военни части, стоят зад атаката.

 

„Ударите са нанесени по танкер и товарната инфраструктура на петролния терминал в Туапсе. Целта е да се ограничи руският петролен доход, който финансира войната срещу Украйна“, казал източникът.

 

Според него пет дрона са поразили съоръжението — един е запалил танкер, а четири от стойките за товарене и разтоварване на нефтопродукти са извадени от строя. Повредени са и няколко сгради.

 

Министерството на отбраната на Русия заяви, че през нощта е свалило 164 украински дрона, включително 32 над Краснодарския край, където се намира Туапсе, и 39 над Черно море.

 

Част от по-широка украинска кампания


Туапсе е честа цел на украински удари през последните месеци, насочени към руската петролна инфраструктура.


Рафинерията там, собственост на „Роснефт“, има капацитет от около 12 млн. тона суров петрол годишно и произвежда бензин, дизел и мазут за износ.

През септември украинското военно разузнаване (ГУР) потвърди удар с морски дронове срещу същото пристанище, насочен към „сенчестия износ на петрол на държавата агресор“. Подобни атаки имаше и през юли, а през март голям пожар обхвана над 1000 кв. м след взрив в резервоар за бензин.







Президентът Володимир Зеленски неколкократно е заявявал, че ударите по руските петролни съоръжения са намалили производството на горива в Русия с 20–27%, което е довело до недостиг и опашки по бензиностанциите.

 

„90–95% от далекобойните удари дълбоко в Русия вече се извършват с украински оръжия“, посочи Зеленски, добавяйки, че страната ще продължи да поразява петролни обекти, за да ограничи способността на Москва да финансира войната.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 11| 2218 |02.11.2025 „Стига мълчание“: Национален протест срещу войната по пътищата и бездействието на институциите . 12| 2411 |02.11.2025 След евакуацията в „Хаджи Димитър“ – нови пукнатини от строежа на метрото, този път в „Слатина“ . 7| 2715 |02.11.2025 Учениците без достатъчно познания по български може да повтарят първи клас, предвижда МОН . 8| 2322 |02.11.2025 Тръмп заплаши с военна намеса в Нигерия заради „преследване на християни“

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads