17|
6753
|28.01.2013
НОВИНИ
Утре ще се знае връща ли се "Белене" в парламента
В шест избирателни района в страната все още не са обработени и не са въведени окончателните резултати от националния референдум, който се проведе в неделя.
На сайта на Централната избирателна комисия (ЦИК) все още липсват данните за резултатите от референдума при 100% обработени протоколи в избирателните райони Благоевград, Варна, Кърджали, София област, Силистра и Хасково.
Няма данни и за окончателната избирателна активност към края на изборния ден на 27 януари. На сайта на ЦИК последната оповестена избирателна активност е към 17.00 часа в неделя и тя е 14,79 %. Остава неясно - дали на референдума е премината избирателната активност от 20 %, за да се върне въпросът за развитието на ядрената енергетика обратно за дебат в Народното събрание.
По прогнозни данни от неделя късно вечерта - резултати от екзит пол на социологически агенции, избирателната активност на референдума е била между 20 и 21 процента, но окончателните данни от ЦИК все още липсват. ЦИК ще обяви решението си в тридневен срок. Окончателните данни ще бъдат оповостени след като приключи повторното преброяване.
Според неокончателните данни на ЦИК "за" ядрената енергетика са се произнесли около 832 742 души, което е 60.5% от участвалите в народното допитване. Негативен вот са дали 37.9%, а 1.4% са недействителните бюлетини.
Най-висока избирателна активност е имало в област Плевен, където над 72% от упражнилите правото си на вот са отговорили с "да". Най-вял е бил вотът в Търговище, където едва 25.6% от гласоподавателите са отишли до урните, съобщи говорителят на Централната избирателна комисия Бисер Троянов, предава bTV.
Привържениците на ГЕРБ са се вслушали в призива на премиера Борисов. 77% са гласували с „не”, само 23% са били „за”.
Още по-убедителни са резултати сред симпатизантите на левицата. 98% от поддръжниците на БСП са гласували с „да”. Гласовете в ДПС са 84.8% „за” срещу 15 процента „против”.
Въпреки призива за бойкот на референдума, отправен от Меглена Кунева, немалко симпатизанти на „България за гражданите” отидоха до урните. Разпределението на техните гласове е съответно 62.1% „да” срещу 37.9% „не”.
Предварителните сондажи подредиха националистите от „Атака” сред едни от най-активните участници в референдума. 73.3% от тях са гласували с „да”, а 26.7 на сто с „не”.
Най-силни противници на ядрената енергетика са симпатизантите на десните формации. При привържениците на ДСБ вотът се разпределя съответно 17.5% „за” срещу 82.5% „против”. Най-ниска активност има сред привържениците на СДС, ВМРО и РЗС. Заради това, социолозите не се наемат да направят анализ как са се разпределили гласовете при тях.
Най-много привърженици на ядрената енергетика има в селата и големите градове. Най-общо съотношението е 3 към 2. Интересни са резултатите в столицата - там мненията са разделени наравно. 49.8% процента са гласували „за”, 50.2 на сто са отговорили с „не”.
Очаквано възрастта не е оказала особено влияние върху начина на гласуване. Единствената тенденция, която може да бъде откроена, е, че по-възрастното население - хората над 51 години, в по-голяма си част са подкрепили развитието на ядрената енергетика.
50.83% от гласувалите общо 4350 българи в чужбина са казали „не” на ядрената енергетика, а 47.26% – „да”. Най-активни са били нашенците в Германия.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads