Уволниха шефа на “Морска администрация”
Това стана ясно по време на брифинг в транспортното министерство.
Няма данни за сериозно изтичане на азотни торове в морето. Горивото на кораба е било източено, за да не се получи разлив.
“В момента правим две неща – операция по укрепване на кораба, за да може да се направи ясен план как да се действа от там нататък и се търси прозорец с по-добро време, за да може да влезе кораб с кран, който да постави допълнителни котви", обясни транспортният министър.
ФрогНюз припомня, че край местността Яйлата на 20 септември заседна плаващия под панамския флаг кораб “Вера Су”. Плавателният съд превозва азотни торове. Институциите обаче бездействаха по казуса в продължение на 4 дни и така на 24 септември Басейнова дирекция взе проби от водата. Няколко дни по-късно бе съобщено, че има следи от нитритен азот във водата. Същият ден тогавашният шеф на “Морска администрация” обяви, че институциите са отхвърлили плановете на собственика на кораба за изтеглянето на плавателния съд.
През уикенда еколози и местни надигнаха глас, че има замърсяване, а за това свидетелстваха и снимки в социалните мрежи. В неделя транспортният министър разпореди незабавна операция, която започна в понеделник. Идеята бе част от азотните торове да бъдат разтоварени, за да може плавателният съд да бъде изтеглен. Към мястото бяха отправени кран и баржа. Баржата заседна, а машината, която трябваше да опакова торовете се развали. Така се стигна до решението торовете да бъдат преместени с щипката на крана, а видео показа, че голяма част от товара се изсипва директно в морето.
Ден по-късно операцията бе спряна, а от Министерството на околната среда и водите информираха, че не са разрешавали операцията да се проведе по този начин.
Работи се по пет сценария за безопасно извеждане на кораба. Установен е контакт с три салвьорски компании. Същевременно се разработва вариант и товарът да бъде изнесен с хеликоптери. Третият вариант е да продължи да се разтоварва с кран, съобщи транспортният министър. Алексиев заяви, че нито една технология, която не е одобрена от Министерството на околната среда и водите, няма да бъде използвана. Транспортният министър определи поведението на институциите като неадекватно и коментира, че според него това е саботаж срещу държавата.
Моля, подкрепете ни.