Вълшебството „Чарли и шоколадовата фабрика“ стана на 20

Бъртън приема да режисира филма през 2003 г., а снимките започват през следващата 2004 г. Първата му работа, без никаква изненада, е да привлече обичайните си сътрудници – Джони Деп в ролята на Уили Уонка, и Дани Елфман, който да напише музиката за филма.
Фелисити Дал, вдовицата на писателя, е във възторг от избора на Бъртън – за нея той е единственият, който може да пресъздаде успешно любимата приказка. Друг важен човек, когото режисьорът кани, е сценаристът Джон Огъст, с когото е работил в „Голяма риба“. И двамата са фенове на книгата от деца.
Бъртън и Огъст се опитват едновременно да останат верни на оригинала, но и да разгърнат историята и да застъпят сериозно темите за детството, семейството, както и за произхода на шоколадовия магнат Уили Уонка. Така се ражда доктор Уилбър Уонка – строгият баща на Уили. Този образ отразява и отчуждението между Бъртън и неговите родители. Когато през 2002 г. режисьорът отива да се сбогува с умиращата си майка, с учудване вижда, че тя е рамкирала и е окачила на стените плакати на всеки филм, който той е направил. По същия начин и Уилбър следи успешната кариера на сина си.
Публиката получава великолепна мрачна приказка в духа на най-доброто, което Тим Бъртън предлага във вече 40-годишната си кариера. Навръх Коледа малкият Чарли намира златен билет в шоколада си, с който става едно от петте деца, които получават право да разгледат фабриката за шоколади на Уили Уонка. И това не е просто посещение с гид. Филмът е потапяне в света на фантазията, на немислимото и невъзможното, а фабриката е място, където производството на шоколад е почти магически процес. Визуално филмът е изваян причудливите и фантастични образи, така типични за работата на Бъртън, които съчетават приказното и визуално пищното и шарено с шепа гротеска и щипка страховитост.
Самият Тим Бъртън казва: „Дал беше писателят, с когото най-силно се свързвах като дете. Той успяваше да преплете в писането си мрак и светлина, като говореше на децата не наставнически, а с неприкрита хитрост и политически некоректен хумор, който те адски добре разбират. Това винаги ми е харесвало и си личи във всички мои филми.“
А ето и няколко любопитни факта от снимките на „Чарли и шоколадовата фабрика“.
Един от най-отличителните образи във филма е този на умпа-лумпите. Актьорът Дийп Рой изиграва всеки умпа-лумпа, като повтаря едни и същи движения стотици пъти. Всяко от превъплъщенията му е заснето отделно и напълно автентично, а после само са насложени дигитално. За усърдната му работа хонорарът на Рой е увеличен и той получава 1 милион долара.
40 катерици са специално дресирани за сцената им с Верука Солт в залата за белене на лешници. Тим Бъртън е предпочитал да има истински катерици, а не дигитални образи. За целта треньорите им прекарват 10 седмици, за да обучат животните.
Бастунът на Уили Уонка е пълен с истински бонбони от марката Nerds, които после се продават с етикет „Уили Уонка“.
Много от декорите във филма наистина са изработени от шоколад, дело на сладкарския магазин “Choccywoccydoodah” в Брайтън, Великобритания.
Текстовете на четири от петте песни във филма са писани от самия Роалд Дал.
„Чарли и шоколадовата фабрика“ е последният филм, който Warner Bros. пускат и на VHS.
„Чарли и шоколадовата фабрика“ излиза на 15 юли 2005 г. и печели овациите на критика и публика. Успява да събере близо 500 милиона долара при бюджет 150 милиона. Филмът има редица награди, от които Джони Деп печели две – „Златен глобус“ и „Емпайър“.
Моля, подкрепете ни.





