Външно проплака: Намаляват заплатите на дипломатите
В същото време ръководството на дипломатическата служба се въздържа да предложи решения на проблема си – било под формата на реформа, било като поиска от правителството да му отдели повече внимание и средства.
Настроенията в министерството са повече от мрачни. Това проличава от оценката, която прави на собственото си състояние в документ, озаглавен "Проектобюджет за 2021 г. и актуализирана бюджетна прогноза за 2022 и 2023 г. на Министерство на външните работи в програмен формат". Едно от първите изречения в него гласи: "Министерството на външните работи реализира своята дейност в условия на ограничени финансови и човешки ресурси, което неминуемо дава своето отражение върху дееспособността и капацитета на дипломатическата служба.", пише още "Сега".
По-нататък се изрежда за какво му се налага на ведомството да харчи пари – за обезпечаването на дипломатическите дейности; за осигуряване на условия на труд, с които да привлича и задържи квалифицирани, млади кадри; да подсигури централното управление в София и задграничните представителства с нужната техника; да обезпечи с персонал извършването на консулски услуги в полза на българските граждани в чужбина; да поддържа и обновява обширния си сграден фонд в страната и по света. И веднага след това в документа се отбелязва: " ... нивото на заплащане в МВнР е сред най-ниските, сравнено с останалите министерства, паралелно на значителния обем от дейности, в т.ч. и по овладяване на последиците от пандемията COVID-19."
Във връзка със здравната криза, в документа се подчертава огромното натоварване и напрежение на дипломатическите служители покрай грижите за изпадналите в затруднения български граждани в чужбина при затварянето на границите. "В условията на световна пандемия МВнР-Централно управление и дипломатическите и консулските представителства на Република България в чужбина оказаха съдействие за прибиране в България на над 7000 български граждани от цял свят, проучвайки и координирайки възможности за чартърни и редовни полети, предоставяйки ежедневна информация на настъпващите промени в ограничителните мерки, предприемани от отделни страни”, заявяват с гордост от ведомството. След което горчиво констатират: "Въпреки постоянно нарастващите функции и отговорности по гореизброените причини, в Министерството принудително функционира модел за намаляване на левовите възнаграждения на дългосрочно командированите служители, което е прецедент в държавната администрация."
Както се спомена, дипломатите не отиват по-далеч от това да правят подобни констатации. Предложения за разрешаване на проблема в една или друга посока липсват в документа.
Моля, подкрепете ни.