Въпроси без отговор: Какви са версиите за най-смъртоносната авиокатастрофа в Южна Корея? /видео/
Почти всички пътници са южнокорейци, с изключение на двама тайландци. Оцеляла частично е само опашката, където били единствените двама оцелели. Те са болница със средни и тежки изгаряния.
Преди катастрофата контролната кула в Муан е издала предупреждение за възможен удар в птици и малко след това пилотите са обявили аварийна ситуация. Според експерти начинът на приземяване повдига редица въпроси, разказва БНТ.
"Защо пожарните коли не са разпръскали пяна на пистата? Защо не са били на място, когато самолетът се е приземил? Защо е кацнал толкова навътре в пистата без шанс да спре преди края й? И защо в края на пистата е имало тухлена стена", посочва авиационният журналист Джефри Томас.
Наблюдатели изтъкват, че пилотите до последно са контролирали самолета, осъществили са плавен заход, а удар в птици е малко вероятно да повреди колесника. Трагедията е изпитание за новия изпълняващ длъжността президент на Южна Корея Чой Сан-мок, който е на поста от едва два дни на фона на остра политическа криза.
Чой Сан-мок - и.д. президент на Южна Корея, заяви:
"Правителството ще обяви област Муан за "специална зона на бедствие" и ще окаже всяка необходима подкрепа на усилията за възстановяване, ще окаже помощ на засегнатите семейства и за лечение на ранените".
Разследването се ръководи от южнокорейските власти, но в него автоматично се включва и Националният борд за авиационна сигурност на Съединените щати като страна производител на самолета. Катастрофиралият 737-800 е разработен много преди преди варианта МАКС, който е в центъра на кризата около надеждността, разтърсила Боинг.
Южна Корея обяви национален траур до 4 януари след авиокатастрофа със 179 жертви в южната част на страната. Оцелели са едва двама от общо 181 души на борда.
Трагедията се е разиграла при кацане на Боинг 737 - 800 на нискотарифната компания "Чеджу Еър" на летище Муан след полет от Банкок, Тайланд. Открити са черните кутии.
Моля, подкрепете ни.