Върховенството на правото все пак ще е фактор при раздаването на пари от ЕС
С това решение на практика се слага край на продължилата близо 2 години фаза около въвеждането на механизма. Полша и Унгария бяха държавите, които налагаха вето върху многогодишната финансова рамка на ЕС заради идеята, която стана факт в края на 2020 г. За да бъде приет бюджетът на Европейския съюз обаче всички държави-членки в блока трябва да бъдат съгласни, което даде възможност на Варшава и Будапеща да извиват ръце. Механизмът влезе в сила през януари 2021 г., а през март същата година Полша и Унгария обявиха, че ще търсят правата си в съда.
Полша и Унгария обаче често са смятани за "черни овце" в Европа заради проблемите си с върховенството на закона. Именно това бе и причина двете държави да са особено застрашени от въвеждането на подобен механизъм.
В решението на Съда на ЕС се посочва, че зачитането на ценностите на правовата държава не може да бъде сведено до задължение, което държавите имат само до присъединяването им към ЕС. Нарушения на принципите на правовата държава могат да накърнят сериозно финансовото управление на бюджета на ЕС и финансовите му интереси, поради което мярката в регламента е приета за защитна.
Доводите на Полша и Унгария, че няма точно определение на понятието "правова държава" са отхвърлени, защото съдът приема държавите членки са в състояние да определят достатъчно точно основното съдържание и изискванията, произтичащи от всеки то тези принципи.
Моля, подкрепете ни.