Вартоломей съди Принстън за ръкописи, откраднати от българска чета
Трите ръкописа с цветни рисунки са на повече от 1000 години. Едновременно свещени текстове и произведения на изкуството, те били дарени на Принстън през 1942 г. от член на настоятелството и бивш възпитаник на учебното заведение, който ги бил купил от германска аукционна къща 20 години по-рано.
Във федерален съдебен иск, заведен в четвъртък в американския щат Ню Джърси, ищците, сред които Вселенският патриарх Вартоломей, твърдят, че ръкописите са били откраднати, и настояват за тяхното връщане.
През 1917 г. българска чета щурмувала манастира „Света Богородица "Икосифиниса“ в село Кормища, Северна Гърция, и отнесла редица древни текстове.
Манастирът, основан през V век, е един от най-старите в гръцката област Македония. В съдебния иск пише, че преди да бъде плячкосан, той е имал „забележителна колекция от книги, реликви и ценни византийски ръкописи“.
Представител на местните власти описал нападението срещу манастира в писмо до гръцката делегация в София четири дни по-късно. В текста, който е на френски език, пише, че „банда от 60 престъпници“ е влязла с насилие в манастира и е пребила безмилостно двама мъже, за да ги принуди да издадат къде са държани скъпоценните предмети на Светата обител.
След това българите натоварили своята плячка на 24 мулета и си тръгнали необезпокоявани.
Откраднатите ръкописи били отнесени в София, където се озовали у търговци, продавачи на книги и аукционни къщи от цяла Централна Европа.
Моля, подкрепете ни.