Възможно е договорът с "Боташ" да се предоговори, оправдава се бившият министър Росен Христов

"Целият шум около договора представлява хвърляне на пясък в очите на хората, димна завеса да се прикрият истинските проблеми. Това, че се дължат неустойки, означава, че договорът не се използва. Има как да го използваме. Той беше създаден, за да се доставя втечнен газ с танкери. Турция беше единствената страна, която можеше да го осигури", посочи Христов пред Bulgaria ON AIR.
Той обясни, че договорът не се използва, защото "Булгаргаз" губи пазарен дял и е в тежко финансово състояние.
"Големият проблем е "Топлофикация София". Тя дължи на "Булгаргаз" над 1 млрд. лв. и продължава да черпи газ. Другата половина са останалите клиенти, които отиват прогресивно към частни търговци, които внасят много по-евтин газ от Русия през Гърция. На "Булгаргаз" му е забранено да внася руски газ, той е длъжен да работи с втечнен газ. По този начин е по-скъп. Клиентите търсят по-евтиното и отиват при частни търговци. "Булгаргаз" има около 50% пазарен дял. Много скоро ще трябва да плаща неустойки по договора с Азербайджан", прогнозира бившият служебен министър на енергетиката.
По думите му в Европа политиците официално заявяват, че без руски газ не могат.
"В България се бием в гърдите и всички партии казват, че сме се отказали от руския газ, но позволяваме на частни търговци да го правят. Ако внасяме неруски газ, цената е по-висока. Няма кой да бие руския газ. Щом руският газ не е включен в никакви санкции, означава, че Европа не може без него", подчерта Христов.
Според него ползваме 1/4 или 1/3 от договора с "Боташ".
"Парламентът, вместо да се занимава със законодателна дейност, не прави никакви изслушвания по тези закони, а всеки ден са изслушвания за "Боташ" и комисии. В Народното събрание вече опозиция няма. Всички се смесиха и управляват с цел държане на властта", заяви Христов.
Той уточни, че енергийните дружества винаги гледат стабилно и дългосрочно и договорът с "Боташ" е бил подписан по зададените параметри - да се търси неруски газ, но "реалността е съвсем друга".
България трупа милиони дълг към Турция за пренос на втечнен газ. Но без да пренася газ. Става дума за договора с турската държавна газова компания „Боташ“. Таксата по него се дължи независимо дали се пренася газ или не, а споразумението не съдържа клауза за предоговаряне.
Какъв е този договор
Споразумението между българската държавна компания "Булгаргаз" и турската "Боташ" беше подписано на 3 януари 2023 г. То предвижда България да плаща на Турция близо 500 хил. долара на ден такса за достъп до турските терминали за втечнен газ и за пренос по турската инфраструктура.
Таксата се дължи за резервиран капацитет за пренос. България трябва отделно да плаща за самия природен газ, който иска да достави. Таксата се дължи независимо дали се пренася газ или не.
Договорът предвижда и промяна на таксата в зависимост от инфлацията. Споразумението е за срок от 13 години и е на обща стойност над 2 млрд. долара или близо 4 млрд. лева. При предсрочно прекратяване "Булгаргаз" ще дължи цялата сума.
Моля, подкрепете ни.





