Велизар Шаламанов: Важен интерес за руската политика на Балканите е слаба България
„Москва преследва поне три цели. Международната общност настоява Москва да се изтегли от окупираните територии в Молдова, Грузия и Украйна и с тези ултиматуми се стреми да замаже този проблем и да създаде друг проблем, в който да има инициативата. На второ място целта е да създаде разединение в страните от Вашингтонския договор в ЕС и след дипломатическите стъпки е преценено, че най-уязвима е България. Особено поставена в пакет с Румъния, тъй като в Румъния има много сили на НАТО. България практически няма структури на Алианса поради нашата политика, но този ултиматум определено създава напрежение у нас“, обясни той.
Според Шаламанов провокациите ще продължат и ще бъдат фокусирани върху страната ни, тъй като се е откроила като слаб елемент в Алианса.
„Всички действия от страна на НАТО са отговор на окупирането, свръхмилитаризацията на Крим и развръщане на нови системи, които целят възпиране на свободата на движение на военни подразделения на територията на страни от НАТО. Така че какво повече може да направи Русия ми е трудно да определя. Те имат доста голяма концентрация на въоръжени сили. По-нататъшна военна конфронтация няма да доведе до резултат. По-важно е това, което Съединените щати и НАТО ще отговорят на Русия с план за деескалация. И този план ще промени ситуацията“, обясни Шаламанов.
По думите му рисковете за България от напрежението в Украйна са преди всичко икономически. Според него такова напрежение ще доведе до проблеми в икономическите операции в региона. Като друг риск Шаламанов открои, че не можем да разчитаме на руския военно-промишлен комплекс да поддържа бойната готовност и способностите на българската армия като част от НАТО.
Моля, подкрепете ни.