Вицепрезидентът на КНСБ: Няма да има извънредно заседание на НС
Това мнение изрази пред БНР вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов.
"Това ще е поредното отлагане. Вече свикнахме с това да имаме забавяне - в рамките на вече близо година от всички етапи, които изисква Планът за възстановяване и устойчивост. Подали сме искане за второто плащане преди 8 месеца и на този етап няма решение. Остават 4 реформи, които трябва да бъдат гласувани от Народното събрание", коментира той и изброи необходимите промени. А за първото плащане по Плана в размер на 1,370 млрд. евро, което вече сме получили, посочи, че към момента са разплатени 452 млн. евро."
Атанасов припомни, че от 2026 г. предстои либерализацията на пазара за битовите потребители. По думите му по този въпрос също трябва да има решение, защото, според него, ние сме абсолютно неподготвени за това, което може да ни се случи, ако няма отлагане.
Вицепрезидентът на КНСБ е категоричен, че трябва да започне и рекултивация в мините. Това трябва да се случи незабавно, подчерта той. Специалистът отново повтори, че са против вкарването на всякакви междинни цели за закриване на въглищни мощности през годините.
"Не знам документ в държавата през последните няколко години, който да е повлиял върху развитието на сектор "Енергетика", та дори и решение на Народното събрание. Сектор "Енергетика" си върви по течението, определя се изцяло от пазарните условия, което не е най-добрият вариант. Това е защото нямаме някакви дългосрочни решения за развитие на сектора".
Експертът алармира, че Пътната карта вече е изключително остарял документ.
"Не бих насочил погледа към тази Пътна карта. Дали ще има или не – за мен няма абсолютно никакво значение. Необходими са решения, които трябва да са много ясни. В мините на хората в следващите месеци трябва да им бъдат осигурени парите за заплати по един или друг начин. В края на полугодието "Мини Марица Изток" са на загуба. Когато е изборно време, всичко е осигурено – пари ще има, отнякъде ще ги извадят, заем от БЕХ, заем от банки, но това в един момент приключва. В един момент някой трябва да каже какво е твърдото решение, защото в момента всичко се случва на гърба на хората. Тази несигурност не може да продължава вечно, тя ще избие в нещо", предупреди Атанасов.
"Минималната работна заплата не покрива жизнения минимум на един работник, който е над 1450 лв.", каза още вицепрезидентът на КНСБ. Според него минималната работна заплата трябва да се движи в тази посока – за покриване на този минимум за живот.
Моля, подкрепете ни.