Владимир Николов: Православието се възприема лесно чрез рисуване, викторини, игри
Това обясни за БНР Владимир Николов, който е учител в школата “Православни християнски ценности и традиции” към общинския детски комплекс във Варна. Той приобщава децата към християнските, националните и общочовешки ценности.
Дейността е разнообразна. Има занимания в класната стая като усвояваме учебния материал. Имаме много хубави учебници по програма, утвърдена от МОН под инициативата на Българската православна църква.
Когато настъпи учебната година получавам необходимите безплатни учебници за всяко дете. Когато започнем часа, пред всяко дете има учебник с цветни икони, цветни картинки, задачи ребуси, викторини - всичко необходимо за нормалното протичане на часа. Също ходим на екскурзии и ред други мероприятия. Тържества правим за големите християнски празници".
"На Велика събота бих разказал на децата за страданията на Исус Христос на Голгота и за Неговото Възкресение, защото без Голгота нямаше да има и Възкресение", категоричен е той.
За децата е подходящо да започнат запознаването с Християнството още на 5 или на 6 години, докато са в детска градина или в подготвителна група, убеден е Николов.
"По мое мнение, учителят трябва да бъде и детски учител, за да знае как да поднесе материала, с какви игри, с какви задачи да занимава децата, защото те са още малки. Най-успешният учителски подход, бих казал, е постоянният стремеж за нови неща; за интересни и нови методи. Примерно презентации. Започнахме сега, по време на пандемията, да снимаме кратки филмчета за варненските храмове..."
Децата трябва да изучават историята на църквата, борбите в нея, ересите, разколите, вселенските събори, борбите за запазване чистотата на православната вяра; да имат представа и за другите религии, но това вече е за по големите ученици, съветва той.
"Най-добрият начин за децата да получат знания за православната християнска вяра, това е да получат тези знания в училище, от учител - богослов, а не от улицата или от сектите".
"На мен ми прави впечатление, че примерно от един клас са се записали 3 деца и в продължение на учебната година от същия клас изявяват желание да се запишат още 5-6 деца. Значи тези деца споделят със съучениците си какво учим и какво правим", споделя той и обяснява как събира учениците:
"Имаме брошури, рекламни материали за школата, когато трябва да се набират нови деца за учебната година. С разрешение на директора минавам по всички класове, предлагам на децата, обяснявам, показвам помагала и учебници, обяснявам. Но винаги им казвам: Дайте тези заявления на вашите родители и те, ако решат, ще ви запишат".
Моля, подкрепете ни.