Реклама / Ads
2| 7272 |19.01.2022 БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ

Властта реже ръководството на КЕВР наполовина

.
От управляващото мнозинство на ПП, БСП, ИТН и ДБ внесоха промени в Закона за енергетиката, които предвиждат членовете на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да се намалят от девет на пет.
 

Освен това се предвижда съкращаване на броя на членовете в състав "Енергетика" от четирима на двама, както и премахването на изискването за един член на КЕВР с юридически стаж и един член с опит в сферата на икономиката. Според вносителите по този начин се оформя общ пленарен състав от 5 членове, от които един председател, двама членове с опит в енергетиката и двама с опит във водоснабдителните и канализационни услуги.


"Чрез този начин ще се оптимизира численият състав на КЕВР като независим колегиален орган, като ще бъдат реализирани значителни финансови и икономии, като тези средства могат да бъдат пренасочени към по-добро експертно обезпечаване на комисията.


Проектът предвижда по-широки дефиниции на легалните термини "стаж в областта на енергетиката" и "стаж в областта на водоснабдяването и канализацията", като такъв се признава и стажът в органи на Европейския съюз, както и в търговци с аналогичен предмет на дейност, но регистрирани и/или лицензирани на друга държава членка", се посочва в мотивите.


В заключителните разпоредби на законопроекта е записано, че с влизането му в сила се прекратяват мандатите на членовете на КЕВР с юридически стаж и стаж в областта на икономиката. Освен това в деня, в който влезе в сила, чрез жребий се прекратява мандата на двама от членовете на КЕВР със стаж в областта на енергетиката.

 

f Сподели t Tweet
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 3212 |19.02.2025 Двама са кандидатите за председател на КЕВР - единият е издигнат от ГЕРБ, другият от ПП-ДБ . 0| 3064 |13.02.2025 Парламентът реши как ще се избира новия състав на КЗК . 0| 3505 |27.01.2022 На второ четене в НС обсъждат промените в състава на КЕВР . 1| 4577 |19.06.2020 В парламента ще обсъдят правила за избор на нов КЕВР

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads