Реклама / Ads
0| 1618 |23.01.2025 НОВИНИ

ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор

.
Източник: личен архив
Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) прекрати процедурата за избор на главен прокурор. Решението беше прието единодушно.
 

Днешното извънредно заседание беше свикано от министъра на правосъдието Георги Георгиев, за да може Пленумът на ВСС да се произнесе по отложената процедура за избор на ръководител на държавното обвинение, съгласно решение на Пленума на ВСС от 16 януари 2025 г. и обнародването в "Държавен вестник" на Закона за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт.

 

"Някои политици говорят за спиране на процедурата, това е невярно, заблуждаващо. Има разлика между спиране на процедура, защото, когато бъде спряна, тя може да продължи. Тази процедура трябва да бъде прекратена. Следваща може да бъде проведена от ВСС с избрани нови членове, съобразно изискванията на закона", обясни министър Георгиев пред журналисти преди началото на заседанието.







"Изключително важен приоритет в работата на правосъдното министерство е задачата, дадена от премиера Росен Желязков, за работа по спасяване на парите по Плана за възстановяване и устойчивост, заяви министърът. Не е редно и нормално вече близо година спорове по закона за медиацията да бъдат пречка за внасянето на такъв законопроект в Народното събрание. Има такова изискване от Европейската комисия, има произнасяне от Конституционния съд, който отмени голяма част от текстовете. Сега има спорове между съдии и представители от ВСС и експерти в Министерството на правосъдието. Затова съм поел на ръчно управление процеса и първа и основна задача там е юридическите спорове да не бъдат в основата българските граждани да пропуснат възможността 1,3 млрд. лв. да бъдат част от българската икономика", коментира още Георги Георгиев.







Те имат такова право, не е тяхна работа обаче да се произнасят по съответствието с Конституцията или не, отговори Георгиев на въпрос, свързан с това, че от ВСС заявиха, че имат намерение да търсят орган, чрез който да сезират Конституционния. "Няма как орган, на който права и правомощия се ограничават, да бъде щастлив от това. България е парламентарна република и народните представители ясно изразиха своята воля."

 

На 16 януари представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев отбеляза, че има възможност разпоредбата относно процедурата за избор на главен прокурор да бъде атакувана пред Конституционния съд от някой от органите, които имат това право.

 

"Силна държава е тази, която има ефективно правосъдие. Моето намерение и целите ни като част от кабинета е да осигурим всичко в тази посока", каза още правосъдният министър.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 1925 |23.01.2025 КЗП ще обжалва спирането на увеличенията на таксите на мобилните оператори . 1| 2206 |23.01.2025 „Софийска вода“ временно ще прекъсне водоснабдяването в някои части на столицата . 2| 2104 |23.01.2025 Точката с комисията за лов на "чуждестранни агенти" отпадна, за "да не се позори Народното събрание" . 7| 2335 |23.01.2025 НС отхвърли предложението за временна комисия, разследваща американското влияние у нас /на живо/

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads
Реклама / Ads
НАЙ-ЧЕТЕНИ
Реклама / Ads