Доц. Димитров: ”Сиела” съди ЦИК за 42 млн. лева заради софтуера на машините
Това заяви в ефира на NOVA доц. Димитър Димитров, зам.-председател на ЦИК.
По думите му досега не сме имали проблем с машините, изключвайки случая от 2019 г. със "Сиела Норма". "Това винаги може да се промени, защото машините имат една особеност - всичко започва отначало за всеки избирател.
Софтуерът се сертифицира, удостоверява се, наливат се всички данни, потвърждават се и чак тогава се гласува", подчерта той. И уточни, че ако се разреши смесен вот, ДБ ще се окажат с 1% по-нисък резултат, защото ще влязат 200 000 нови избиратели.
Според него досега от закупуването на първите машини са похарчени около 100 милиона лева за поддръжка, обновяване и съхранение. "Функционалността ще бъде същата досега, ще се разпечатва разписка. Само че комисиите, които ги броят, ще вземат разпечатка и ще впишат данните в протокола. Когато го подпишат, те създават документ, с който удостоверяват изборния резултат. Твърденията на ДБ, че машините са скъпи принтери са частично безсмислени", смята доц. Димитров.
Той счита, че хартиеният вот ще промени гласовете за ПП и ДБ. "Ще гласувам на хартия, но чисто демонстративно, защото всички трябва да имат достъп до изразяване на волята си чрез гласуване. Гласуването с машини понижава значително избирателната активност. Поне 3-4% повече от 39%-те щеше да е тя, ако имаше и хартиен вот", обясни доц. Димитров.
Моля, подкрепете ни.