Загуби за стотици милиони заради празниците
Девет дни – толкова са и тази година официалните празници. Половината от тях се събират още този месец, както и през април. В една от фирмите за маркетингови проучвания обаче Великденските и майските празници не важат – тук се почива, когато може и най-вече когато работата е свършена.
“Това, което беше миналата година от 1 до 6 ние продължаваме да работим защото ние обслужваме клиенти в Европа и Щатите и Русия, те не спират да работят като нас щото ние имаме Гергьовден примерно и е много хубаво 6 дни да ни няма на работа”, разказа пред БНТ Елена Онбрайт, директор на фирма за маркетингови проучвания.
Фирмата на Елена е сред едни от най-ощетените откъм почивни дни – просто защото процесът тук не секва. Работи се основно с американски и азиатски клиенти, а те почиват далеч по-малко от нас.
“Аз знам, че звучи цинично, но това, което идва като заплати това е труд, който ние сме успели да продадем навън и ако ние решим да си почиваме 6-7 дни това означава, че тази работа няма да дойде при нас, а ще отиде примерно в Индия. И кво става, искаме високи заплати ама …те не се печатат”, получава Онбрайт.
За да търпят по-малки загуби персоналът във фирмата работи на две смени. Разходите за труд по време на официални празници, обаче, са поне двойно повече, отчитат от Търговско-промишлената палата.
Според грубите сметки на работодателската организация един ден се равнява на 96 милиона лева по-малко постъпления в държавната хазна. Пари, които трудно се наваксват, въпреки съботите, определени за отработване.
Все пак има и печеливши от сливането на почивни дни. Примери за това са туризмът и търговията, които повишават приходите си именно като разчитат на дългите работни “паузи”.
Моля, подкрепете ни.