Захариева: Македонците ще са много щастливи, ако България повдигне темата за българското малцинство
Това заяви външният министър Екатерина Захариева в ефира на bTV. Тя отвърна задочно на въпроси от страна на бившия военен министър Бойко Ноев, който бе гост в сутрешния блок на телевизията минути по-рано.
То идва на фона на продължаващото обтягане на отношенията между Република Северна Македония и България по отношение на историческите въпроси. Ноев посочи още, че чуваме всички институции по темата, но премиерът Бойко Борисов мълчи.
"Кабинетът е единен по тази тема. В постоянен контакт сме с премиера Борисов. Всякакви спекулации по темата, че някой нещо ще промени в последния момент са крайно неуместни", посочи Захариева.
Външният ни министър бе категоричен - на този етап България не може да каже "Да" за стартиране на преговорите за членство на югодападната ни съседка.
"Нашата подкрепа никога не е била без условие. Чух абсурдни твърдения, че сега го показваме. 2012 година имаше отново такива надежди. Много ясно сме изразявали нашата позиция. Миналата година октомври месец бе одобрена позиция в парламента. Разбирам, че има хора, които искат да критикуват всичко, но по тази тема има обединение", посочи Захариева.
Тя още веднъж заяви, че договорът за добросъседство е хубав, но не се изпълнява.
"Договорът влезе в сила 2018 г., така че наблюдаваме изпълнението му от пролетта на тази година. Имахме една комисия по искане на България, но сега е ред на Скопие да свика втора, каквато те не са. Предполагам, че една от причините е факта, че месеци имаха служебен кабинет", обясни външният ни министър.
Захариева обясни, че Македония трябва да признае общата си история с България. Реторика от типа "обща история с други държави по света" е грешна, посочи още външният ни министър. Причината - България има споделена история с много държави, но обща - единствено с Република Северна Македония.
"Ако някой в България си мисли, че има начин гражданите на Република Северна Македония да кажат, че са българи, значи не разбират проблема. Това за една държава в 21 век е крайно недемократично. Проблемът е, че те не изпълняват договора за общата история и генезиса за възникването на тяхната нация", посочи още Захариева.
Моля, подкрепете ни.