ПП-ДБ: Започваме усилена работа по смяна на Конституцията
Това каза на брифинг в кулоарите на парламента съпредседателят на "Продължаваме промяната - Демократична България" Кирил Петков, предаде репортер на Novini.bg.
Факт е, че днес джентълменското споразумение беше изпълнено и се радваме, че правната комисия ще започне да работи по всички важни закони, които предстоят на това Народно събрание, добави той.
Едновременно с това, от последните дни - ние сме изплашени до каква степен е превзета българската прокуратура и българската съдебна система. Ние осъзнаваме, че подмяна на нито един човек не решава истинския въпрос. Ето защо започваме решителна работа по реалния проблем - смяна на българската Конституция, обяви Петков.
Считаме, че не може да има трайно решение нито на политическата криза, нито на големите задачи, които си поставя България, включително довършването на своята интеграция в структурите на Европейския съюз, без да решим проблема с фундаменталните гаранции за законността в България, посочи съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов.
Това изисква решителна промяна на модела на управление на прокуратурата, а не на моментния човек, който заема поста главен прокурор, изисква амбициозна промяна в модела на прокуратурата.
Така че в подготовка на това, което очакваме да бъде вторият мандат, започваме разговори с всички политически сили, в които искаме да тестваме наличието на конституционен консенсус, на конституционно мнозинство, съгласие на всички политически сили около няколко едри идеи, съобщи Иванов.
Първата от тях е преструктуриране на Висшия съдебен съвет, който най-сетне да изпълни дългогодишните международни препоръки и европейски стандарти, които има в това отношение. Прокурорската квота да бъде преформатирана по такъв начин, че в нея да се въведе реална силна обществена квота, която да гарантира обществения контрол върху работата на прокуратурата в условията на разделение на властите, и в съдийската квота да се гарантира стандартът за независимост на съда в пълна степен, уточни съпредседателят на ДБ.
На второ място, но не по значение, става дума за преформатиране на модела на поведение на прокуратурата и особено на неговите кадрови правомощия, така че всички форми на формално и неформално влияние, които стоят зад този тоталитарен централизиран модел, който има в България и който позволява превръщането на прокуратурата в този квази политически играч, който виждаме в момента.
Прокуратурата трябва да бъде вкарана обратно в границите на законността. Това изисква максимално ограничаване на властта на главния прокурор, коментира Христо Иванов.
Обсъждаме и други идеи за промяна в Конституцията, като въвеждането на пряка конституционна жалба под някаква форма и разширяването на достъпа на гражданите до конституционно правосъдие, преосмисляне на статута на служебните правителства, така че да сме сигурни, че те ще бъдат единствено и само правителства за провеждане на избори и проследяване на онези процеси, които се случват между изборите, а не това, което виждаме – около тях да възниква един квази президентски режим.
Всичко това ще бъдат теми, които ще поставим на обсъждане с всички политически формации на консултации, които ще проведем следващите дни. Надяваме се да получим ясен ангажимент за промяна на Конституцията, което ще даде изключително добра база в усилията за излъчването на правителство с втория мандат, защото ще позволи това правителство не просто да реши моментната правителствена криза, а да стане гарант на това, че ще решим дълбоките основания на политическата криза в България.
Ние ги виждаме в това, че нямаме гаранции за законност, каза още Иванов.
Моля, подкрепете ни.