Защо Беларус създава все по-близки връзки с Русия?
Дългогодишният президент Александър Лукашенко, който е на власт от 1994 г., позволи Беларус да бъде използвана като отправна точка за военни удари на Русия срещу Украйна и като база за ядрените ѝ оръжия, като в същото време избягва изпращането на собствени войски за участие във войната.
Тази помощ дойде, след като руският президент Владимир Путин подкрепяше финансово правителството на Лукашенко от много години насам в замяна на политическа лоялност. Подкрепата на Путин остана непоколебима и преди президентските избори в Беларус днес.
Защо Беларус е важна за войната на Русия в Украйна?
Страната с 9,2 млн. души население се намира северно от Украйна, а общата им граница е дълга няколко стотици километра. Южната територия на Беларус е близка до Киев, което я направи полезна база за руските войски в неуспешния им опит за бързо завладяване на украинската столица в началото на войната.
Беларус граничи още с Полша, Литва и Латвия, всички страни членки на НАТО, което я прави стратегически важна за Русия, с която споделя граница на изток. Освен това Беларус е част от най-краткия маршрут между континенталната част на Русия и Калининград, изолирана руска територия на запад в Балтийско море.
Защо Беларус помага на Русия във войната?
В миналото Лукашенко изпробва търпението на Путин като заяви, че Беларус е независима страна, въпреки че тя силно разчита на руска енергия и финансова помощ. Беларус не призна официално анексирането на Крим от Русия през 2014 г. и се опита да посредничи при тази криза.
Отношенията започнаха да се променят през 2020 г., когато Путин спечели по-голямо влияние, като подкрепи смазването на добре организирано опозиционно движение, което заплашваше да свали от власт отслабения Лукашенко. Това позволи на беларуския президент да се насочи към президентските избори през 2025 г. с хиляди опоненти в затвора или в изгнание и без активна опозиция, способна да го предизвика отвътре.
Москва спечели допълнително влияние, като предостави заеми за милиарди на Беларус и постигна преференциални сделки за снабдяване на страната с петрол и газ. Санкциите, които западните правителства наложиха на Минск, тласката Беларус още повече в обятията на Русия.
През 2022 г. Лукашенко предложи убежище на вече покойния командир на руската наемническа група Вагнер Евгений Пригожиин. Ходът спомогна за преодоляването на най-сериозното предизвикателство в историята към управлението на Путин.
Каква е военната връзка между Русия и Беларус?
Руската армия проведе съвместни учения с Беларус в седмиците преди нашествието в Украйна. Това позволи на Москва да пренесе оборудване и войски на беларуска територия близо до украинската граница.
НАТО счита, че около 30 хил. руски войници може да са били в Беларус по това време, което е най-голямото струпване на военни сили там от Студената война. Тези сили останаха след края на ученията и много от тях участваха в нашествието.
Моля, подкрепете ни.