Здравната комисия прие на първо четене три законопроекта за лекарските заплати

Парламентарната комисия по здравеопазване прие на първо гласуване законопроектите за промени в Закона за лечебните заведения, предложени съответно от ППДБ, Възраждане, ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН. Законопроектът на Величие не беше приет. Законопроектите са свързани със заплащането на труда на лекари и професионалисти по здравни грижи.
Ако бъдат приети и в пленарната зала, предстои ново заседание на комисията, за да се обединят предложенията в един закон. Извънредно заседание може да бъде свикано в началото на другата седмица, обяви председателят на комисията проф. Костадин Ангелов пред БТА.
От ПП предлагат основните месечни заплати на лекар без специалност и на магистър-фармацевт без специалност да са не по-малко от 150% от средната брутна работна заплата за страната в последните 12 месеца. Условието е, че това касае работещи в здравни заведения, на които повече от 50% от приходите са от държавния и/или общинския бюджет, и от бюджета на Националната здравноосигурителна каса. Предложението за основните възнаграждения за медицински сестри и сродните специалисти е да не са по-малко от 125% от средната брутна заплата за страната в последните 12 месеца.
Предлагат да има и допълнителни възнаграждения за продължаващо обучение и придобита квалификация, както и допълнително възнаграждение за положен нощен труд, което е не по-малко от 0,5% от размера на минималната работна заплата за съответната година, за всеки отработен час или част от него.
От Възраждане предлагат основното месечно трудово възнаграждение на лекар без специалност и на магистър-фармацевт без специалност да бъде не по-малко от 150% от средната брутна работна заплата за страната. Възнаграждението на медицинските сестри, акушерките, асоциираните медицински специалисти, лекарските асистенти и помощник-фармацевтите, които упражняват дейност на територията на лечебните заведения, да бъде не по-малко от 140% от средната брутна работна заплата за страната.
Законопроектът на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН предвижда трудовите възнаграждения на персонала в болниците, които се финансират със средства от бюджета на НЗОК и/или от държавния бюджет, да се определят при спазване на конкретни минимални изисквания. Заплащането в този случай би се изразило по категориите на персонала съгласно Националния класификатор на професиите и длъжностите.
В законопроекта на Величие, който членовете на здравната комисия не приеха, бе предложено началната заплата на лекар да бъде в нетен размер от 6000 лв., на професионалисти по здравни грижи, работещи в лечебни заведения, да бъде в нетен размер 4000 лв., а на санитарите и на помощния персонал – 1500 лв. Предоставяне на целево финансиране от държавата за специализацията на лекарите, обвързано с потребностите по отделните медицински специалности, също се предлагаше с предложенията за законови промени.
„Министерството на здравеопазването подкрепя всички действия, насочени към повишаване на трудовите възнаграждения на заетите с медицинска дейност“, каза след заседанието министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов. „Ние поставяме въпроса в два аспекта – да не се получат диспропорции в заплащането на отделните категории в здравната система, както и то да бъде справедливо“, допълни той.
„Становище на подкрепа от страна на Министерството на здравеопазването беше положително само за законопроекта, предложен от ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН. Трябва да бъдем реалисти и да не правим политика чрез цифри, трябва действие“, заяви Кирилов.
Моля, подкрепете ни.





