Здравни експерти: "Делта" вариантът се размножава 1000 пъти по-бързо
Американският център за превенция и контрол на заболяванията предупреди, че “делта” вариантът на коронавируса по всяка вероятност е по-опасен от по-ранните мутации. Това посочват експертите в доклад, който стана публично достояние преди няколко дни.
Агенцията се позовава на данни от Канада, Сингапур и Шотландия, които показват, че заразените с делта варианта на коронавируса пациенти попадат в болница значително по-често от хоспитализираните по-рано в хода на пандемията.
В интервю пред агенция “Ройтерс” здравни експерти посочват, че този доклад предупреждава за по-висок риск, но отбелязват - данните са лимитирани, а освен това е възможно да липсва оценката и на външни експерти. Нужно е да се наблюдават доста по-широк кръг от хора в подобни епидемиологични проучвания, за да се направи извод води ли до по-тежко преболедуване индийският вариант на коронавируса.
Не се изключва възможността по-бързото предаване на вируса да допринася за по-големия брой на тежките случаи и на хоспитализираните, твърдят експерти. Според доклада на американската агенция делта вариантът е заразен толкова, колкото варицелата и значително по-заразен от обикновения грип или настинката.
Висок е броят на тежките случаи на болни от COVID-19 в региони, в които ваксинираните не са голям брой. Това отново притиска до стената работещите в здравните системи.
Проучвания от Китай предполагат, че делта вариантът се размножава много по-бързо и генерира до 1000 пъти повече вирусни частици в тялото в сравнение с първоначалния вариант на вируса. Според учените това е най-голямата опасност при тази нова вълна на инфекцията.
Моля, подкрепете ни.