Здравни специалисти скочиха да бранят родното месо
В студиото на "България сутрин" по телевизия Bulgaria ON AIR Иванов подчерта, че има закон за ветеринарномедицинската дейност, който регламентира колко време преди клането трябва да се спрат антибиотиците.
Според известния български кулинар Ути Бъчваров евродокладът е поредният удар, с който някой се опитва да накърни българското производство.
"Количеството на изядените колбаси намалява. Това е факт. През последните 3 години в България броят на произвежданите прасета се е вдигнал с 80%. Кого удря количеството прасета? Вносителите. Големите играчи на пазара и големите вериги магазини. Те внасят евтино нискокачествено месо. Месото в Испания е с не по-малко антибиотици. Прясното месо е до 7 дни след заколването на животното, а тук се внасят продукти, които не отговарят на тези изисквания. Посткладничното третиране на месото е огромният проблем за здравето, а не медикаментите", заяви Бъчваров.
И допълни, че в индустриалното производство стотици, ако не хиляди животни, съжителстват на едно място. Те със сигурност се третират с някакви химикали, които несъмнено са легални, поясни Ути Бъчваров.
Същата теза развиха по НТ националният здравен специалист д-р Ангел Кунчев и д-р Диляна Попова, експерт в Асоциацията на месопреработвателните.
„Това, че са внесени и пуснати в продажба определено количество антибиотици, не значи, че те са в месото. Отговорно твърдя, че в крайния продукт – месото, антибиотици няма”, заяви д-р Кунчев.
„Когато животните са болни и се налага да се използват антибиотици, има карентен срок, през който животните се изчистват от тях”, заяви д-р Попова.
Моля, подкрепете ни.