“Зеленият сертификат” в България е безсрочен. Засега. В ЕС ще важи 270 дни
Това стана ясно от думите на здравния министър проф. Асена Сербезова пред “Свободна Европа”.
Бустерната доза от ваксина срещу COVID-19 гарантира по-леко боледуване и липса на усложнения при заразяване с коронавирус, категорична бе министър Сербезова.
"Аз съм преболедувала, ваксинирах се и след това отново преболедувах COVID-19. При първия случай, в който все още нямаше ваксини, боледувах в рамките на 2 месеца, много тежко. Това беше в края на декември 2019. В началото на 2020 г. тепърва започнаше да се говори за COVID-19 в България. След това като ваксинирана, но преди да си сложа бустерна доза, го изкарах буквално за три дни с много леки симптоми. Постоянно виждам какво се случва с хора, които наблюдавам - и ваксинирани, и неваксинирани. Ние първо трябва да вярваме на статистиката и данните", посочи Сербезова.
“Мерки на национално ниво към настоящия момент не се въвеждат, защото има разлика между заболяемостта в отделните области. Няма нужда да се въвеждат по-рестриктивни мерки за всички. Но в отделни области, които станаха известни с тези мерки, има по-голяма заболяемост - София, София-град, Благоевград, Бургас… Вижда се как след въвеждане на определени мерки, в действителност спада заболаемостта. Мерките помагат срещу разпространението не само на COVID-19, но и на други инфекции. Така нареченият вечерен час - да, вирусът се разпространява и след 22 ч. Въпросът е, че от епидемиологична гледна точка поведението на хората след определени часове и в определени заведения става по-рисково по отношение разпространението на вируса. Основното, от което МЗ трябва да се води, е опазване здравето на населението. Това е нашият интерес", допълни още здравният министър.
Моля, подкрепете ни.