Зеленски: "Санкции за руския сенчест флот". А украински медии - разкрития за голямата роля на България
Разследването проследява през ноември 2024 г. танкера „Lipari“, регистриран в Либерия, койот акостира в България след отплаване от руския пристанищен град Новоросийск. Той е пристигнал близо до рафинерията „Росенец“ – най-голямото предприятие за рафиниране на нефт на Балканския полуостров. Рафинерията беше национализирана от България след десетилетия под управлението на руската компания „Лукойл“, но въпреки това продължава да преработва руска нафта, пише Українська правда.
Повече за разследването - четете тук.
"Сега мазутът в Черно море е проблем на самите хора. Путин нищо не прави. Него го интересуват само старите "Орешници" и прочее безумия. Трябва да направим всичко, за да принудим Русия възможно най-бързо към реален мир и към отговорност за стореното", каза още Зеленски.
По последни данни разливът на мазут в акваторията на Черно море след инцидента с двата руски петролни танкера обхваща 800 квадратни километра.
Украинският президент посочи също, че словашкият премиер Роберт Фицо е отказал предложение за компенсации за Словакия за спирането на транзита на руски газ през Украйна от Нова година.
Зеленски поиска от Министерството на външните работи в Киев да установи контакти с новата власт в Сирия като обеща украинска помощ за продоволствената сигурност на страната.
Президентът Зеленски подчерта, че Украйна помага на много страни да осигурят нормален живот, най-вече по линия на хранителните доставки и изтъкна, че светът се нуждае от мир и стабилност, не само в Сирия и във всички други региони. Управлението на сирийския президент Башар Асад беше свалено на 8 декември, след като бунтовническите групировки начело с ислямистката "Хаят Тахрир ал Шам" влязоха в столицата Дамаск.
Украйна междувременно получи допълнителна парична помощ в размер на 1,1 милиарда долара от Международния валутен фонд, предаде агенция ДПА. Средствата вече са преведени по украински сметки и ще бъдат използвани за важни бюджетни разходи, съобщи украинският министър-председател Денис Шмигал в платформата "Телеграм".
Това е шестият транш от съвместната програма, от която страната вече е получила 9,8 милиарда долара.
От февруари 2022 г., когато Русия започна пълномащабна инвазия, Украйна получава безпрецедентна подкрепа от западните държави под формата на финансова помощ и оръжия.
През ноември Шмигал обяви, че от началото на руската инвазия Украйна вече е получила финансова помощ от чужбина в размер на над 100 милиарда долара.
Моля, подкрепете ни.