Си Ен Би Си: Златото поевтиня, платината поскъпна
"През по-голяма част от годината златото се намираше под натиска на агресивната парична политика на УФР", отбелязва анализаторът Иля Спивак.
Въпреки това цената на златото се повиши с почти 200 долара за тройунция от септември, когато достигна най-ниското си равнище от над 2 години. Ценният метал е напът да отбележи най-успешното си тримесечие от средата на 2020 г. на фона на очакванията на инвеститорите, че УФР може да забави темпа на увеличение на лихвените проценти.
На този фон платината е повишила стойността си с 9 процента през 2022 г., по данни на Ройтерс, което я прави по-изгоден актив в сравнение със златото, което се понижава с около 1 процент и паладият, чиято цена намалява с 4 на сто.
Цената на платината скача с над 20 процента от края на септември досега и тя е на път да отбележи най-доброто си тримесечие от 2009 г. насам.
От 2019 г. насам Китай внася огромни количества платина, което води до ограничения при предлагането на добития ценен метал в останалата част от света, според Световния съвет за инвестиции в платина.
Базираната в Лондон организация очаква през 2023 г. да настъпи дефицит в предлагането на платина, като търсенето ще нарасне с 19 процента, а предлагането - само с 2 процента. Търсенето на платина в индустриалната сфера ще се увеличи с 10 на сто в сравнение с 2022 г., пише още EconomyNews.bg.
Прогнозите са, че ще продължи да се увеличава търсенето на ценния метал за нуждите на автомобилостроителната индустрия през идната година. В бижутерийния бизнес то се очаква да остане без промяна, се казва в съобщение до медиите на Световния съвет за инвестиции в платина.
Платината е повишила стойността си с 9 процента през 2022 г., по данни на Ройтерс, което я прави по-изгоден актив в сравнение с други ценни метали. Златото губи около 1 процент от стойността си, среброто се повишава с приблизително 3 на сто, а паладият се понижава с 4 на сто.
Моля, подкрепете ни.