Зубренето е голям проблем, констатира министър Вълчев

Вълчев посочи и прекаленото профилиране като друг съществен проблем. То често има обратен ефект – сваля мотивацията на децата и ги насочва предимно към чуждоезиково обучение, като изключва балансираното развитие по всички дисциплини.
От Министерството на образованието се подготвят законодателни промени, с които да се осигури по-добро съотношение между учебните предмети в средното образование. Предвижда се увеличаване на часовете по математика, природни науки, география, история и гражданско образование, като фокусът ще бъде върху разбирането на съдържанието, а не върху заучаване на дати и факти.
Ще се засили и обучението по литература, с цел да се осигури повече общообразователна подготовка и практически умения.
Министърът коментира и две теми, които предизвикват обществена дискусия – изучаването на религия в училище и въвеждането на оценка за поведение. По отношение на религията той обясни, че целта не е вероучение, а формиране на етични и културни компетентности:
„Ние ще обединим усилията си с Българската православна църква, но уточнявам, че това няма да бъде час по вероучение“, каза Вълчев.
Относно оценката за поведение, министърът подчерта, че много учители се чувстват безпомощни да налагат дисциплина в час:
„Преподавателите се въздържат от санкции, защото те са крайни“, коментира той, и допълни, че се обмислят по-леки, поетапни мерки, които да не подлежат на обжалване от родителите. Според него, родителските възражения срещу наказанията „не са в интерес на децата им“.
Моля, подкрепете ни.





