България получава „да“ за еврото следващата сряда, пише Politico

След години чакане, няколко официални лица казаха пред изданието, че Европейската комисия и Европейската централна банка (ЕЦБ) се очаква най-накрая да дадат своето одобрение в доклад, който ще бъде публикуван следващата сряда.
Присъединяването на България към еврозоната ще помогне на страната да увеличи търговията с останалите членки, да намали разходите по транзакциите и да засили влиянието ѝ в Брюксел.
В продължение на десетилетия левът — местната валута — беше вързан за еврото, но страната нямаше думата в паричната политика на ЕЦБ, тъй като не беше член. Ако България се присъедини към еврото, както е планирано през 2026 г., управителят на БНБ ще получи официално място в Управителния съвет на ЕЦБ.
София в момента е на път да покрие критериите за членство в еврозоната, след като успя да свали инфлацията до целевото равнище — един от най-големите досегашни препятствия, пише изданието.
За да се присъедини към еврото, средната инфлация на България за периода април 2024 – април 2025 трябва да е в рамките на 1,5 процентни пункта от средната инфлация на трите страни от ЕС с най-ниска инфлация.
През 2024 г. това са Ирландия (1%), Италия (1.4%) и Люксембург (1.6%).
Инфлацията в България спадна от 4.7% през 2023 г. до 2.6% през 2024 г., но се очаква да нарасне до 3.6% тази година — доста над средната за еврозоната от 2.1% за 2025 г. — основно поради увеличаването на ДДС върху много стоки в началото на годината.
Моля, подкрепете ни.





