Реклама / Ads
3| 9441 |14.03.2023 АКТУАЛНО

Георги Господинов с номинация за “Букър”

.
Георги Господинов с номинация за “Букър”. Това е първият български писател, стигнал до най-престижната международна награда, съобщиха от издателство “Жанет 45”. За приза ще се бори романът на Господинов “Времеубежище”.
 

Книгата е в превод на Анджела Родел, която също става част от номинацията за международен "Букър".

 

Списъкът с номинираните включва творби от Африка, Европа, Азия и Латинска Америка. Журито се председателства от наградената френско-мароканска писателка Лейла Слимани.


.

"Наградената творба трябва да е произведение, което говори не само на нашето време, но и такава, която ще издържи изпитанието на времето и ще стане част от пантеона на голямата литература“, пишат организаторите на отличието.

 

Наградите "Букър" се присъждат ежегодно за най-добър роман, написан на английски и публикуван в Обединеното кралство или Ирландия. Наградените получават международна публичност, която обикновено води до ръст на продажбите. Това е най-важното събитие в литературния и издателски свят. 


"Букър" се връчват от 1969 г. Сред носителите на наградата са Салман Рушди, Казуо Ишигуро, Джулиан Барнс, Маргарет Атууд.


Наградата е в размер на 50 000 британски лири и се разделя между автора и преводача на книгата – победител.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 1| 2202 |19.12.2025 Съдът отмени винетка "Уикенд" заради неправилно превалутиране в евро . 8| 2846 |16.12.2025 Цялото изпълнително бюро на БСП подаде оставка . 25| 5477 |16.12.2025 ЕС санкционира русофилското движение на Малинов за хибридни действия в полза на Москва . 10| 5705 |15.12.2025 Организирана престъпна група в МВР – акция на прокуратурата в Ловеч

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads