Институциите започват проверки във всички болници за източване на НЗОК
Проверките ще засегнат болниците, извънболничната помощ и лекарствата, финансирани с публични средства, уточниха на съвместна пресконференция здравният министър Кирил Ананиев, вътрешният министър Валентин Радев и главният прокурор Сотир Цацаров, съобщи Оффнюз.
Те обещаха проверките да се извършат на всички нива и да няма "чадър" над никого. От болниците вече събрани договорите, които имат с други лечебни заведения - за наем или друга съвместна дейност, като ще се търсят "болници в болниците".
По закон болниците имат право да сключват договори с други лечебни заведения, но само ако дейността на двете не се припокриват. В действителност обаче съществува практиката общински или държавни болници да сключват договори с частни лечебни заведения, като в много случаи се препращат за лечение пациентите по по-скъпите клинични пътеки.
Проверките на договорите вече са започнали, като при най-малките индикации за наличие на "болница в болницата", договорът ще се предава на прокуратурата. Цацаров даде примери за открити такива договори с болницата във Враца. През октомври 2010 г. лечебното заведение е сключило договор с частната русенска болница "Медика Кор" за срок от 5 години, като договорът е преподписан през 2016 г. за още 3 години.
През това време болницата във Враца е превела на частната над 14,8 млн. лева, а е получила ремонт и техника, която според получен сигнал е остаряла, както и пари за електричество. Така частната болница е получила чисто над 12 млн. лева, без да извърши никаква медицинска дейност.
В същото време болницата във Враца е сключила и договор с частната "Вива Медика" през 2009 г., като договорът е за наем срещу ремонт. Договорът е до 2023 г., като включва и това частната болница да използва болничната аптека на държавната, за което плаща по 50 лева на година.
Във врачанската болница са открити и други нарушения. След напускането на лекар отделението по съдова хирургия вече не е отговаряло на изискванията, за да съществува самостоятелно, затова е сключен договор с лекар, който има частна практика в Шумен. Този лекар никога не е стъпвал в болницата във Враца и не е оперирал пациенти, но е получил заплата от общо 33 000 лева.
Освен това в болницата е купен компютърен томограф за 782 970 лева без ДДС, чиято пазарна цена всъщност е 403 879 лева. В същото време болницата във Враца беше едно от лечебните заведения, на които се наложи да бъдат отпуснати допълнително средства заради милиони просрочени задължения. В рамките на разследването в болницата във Враца ще бъдат повдигнати обвинения на настоящия директор и на неговия предшественик.
Цацаров уточни, че проверките в болниците ще се извършват от регионалните здравни инспекции и регионалните здравни каси, но не от същата област като тази на съответното лечебно заведение, а от съседна за по-голяма обективност. Главният прокурор посочи, че е добре да се помисли дали трябва да остане в сила възможността държавните и общинските болници да сключват договори с други лечебни заведения, дори да извършват различни дейности, както е предвидено в закона.
Това са първите толкова мащабни проверки, които се извършват в болниците, коментира здравният министър Кирил Ананиев. Вътрешният министър Валентин Радев пък помоли през медиите помощ от ДАНС за започналите проверки, както и от лекари и медицински сестри в страната, тъй като в МВР се затруднявали с терминологията.
Паралелно със започналите проверки е започнал и анализ на финансовото състояние на болниците в страната, за да се вземат мерки за тяхното преструктуриране и оздравяване. Сотир Цацаров коментира и акцията, при която бяха арестувани 7 души, изнасяли незаконно лекарства за онкоболни. Той уточни, че за момента няма да се изнася информация по случая, но действията продължават. Очаква се нова информация да бъде обявена в петък или следващия понеделник.
Моля, подкрепете ни.