Искат парламентът да се занимава с „човека на Бойко” във ВСС
„В случая не става въпрос за недоразумение, а за съзнателно разпространение от представляващия ВСС чрез средствата за масова информация на неистинни факти, целящи компрометиране на професионалното и лично достойнство и репутация на друг член на ВСС. Изречени от официален представител на ВСС, какъвто е представляващият, неистините се институционализират, т.е. приемат се за истини от хората, което засилва техния вредоносен резултат относно почтеността на ВСС като орган на съдебната власт“, се казва в писмото до парламента.
Найденова и Калпакчиев припомнят и какво гласи Етичният кодекс на магистратите: колегиалните отношения да се основават на взаимно уважение и толерантност, както и на въздържане от всякакво поведение/действие, което вреди на честта на професията и на репутацията на съдебната власт в обществото; принципът за почтеност и благоприличие налага на магистратите и членовете на ВСС да не доносничат и интригантстват спрямо свои колеги.
В писмото се опровергава и тезата на Узунов, че именно заради този проект му е била поискана оставката като представляващ. Найденова и Калпакчиев напомнят, че всъщност искането на оставка бе заради едноличното определяне от страна на Узунов на членовете на съвета, които да се срещнат с мисията на европрокурорите, извършващи анализ на структурата на държавното обвинение.
„Последицата от поведението на представляващия ВСС по регулиране и филтриране на информацията и на мненията относно модела на българската прокуратура, които да бъдат споделени с екипа от експерти на Европейската комисия, е сериозна и негативна, тя компрометира не само институцията ВСС, но и усилията на изпълнителната власт чрез Министерство на правосъдието да се окаже съдействие от българска страна за обективното и пълноценно провеждане на независимия анализ на прокуратурата, както беше заявено и от министъра на правосъдието Екатерина Захариева… Намираме, че с гласуванията по двете искания за освобождаване на Димитър Узунов като представляващ ВСС се показа нежелание на институцията да утвърждава високи стандарти за професионализъм и морал, към които стандарти осъществяващите съдебната власт да се придържат.
Това поведение на представителния орган на съдебната власт и на неговия представляващ крие опасности от деморализация не само на магистратурата, но и на обществото, и може да подкопае легитимността на правосъдието. Апелираме към Вас, народните представители, да бъдете съпричастни към укрепване на общественото доверие в съдебната власт в България, в духа на принципите за разделение, но и за баланс на властите, балансът определен от Монтескьо с думите : „за да не може да се злоупотребява с власт, трябва нещата да се подредят така, че властта да възпира властта”“, се казва още в писмото.
Найденова и Калпакчиев призовават депутатите да преценят дали с действия си Димитър Узунов не е извършил тежко нарушение на задълженията си и дали не е уронил престижа на съдебната власт. В случай, че отговорът е положителен, двамата апелират към НС да инициира образуването на дисциплинарно производство срещу него (чл. 312, ал.3 от ЗСВ). „Вашата оценка ще даде знак на магистратите и на българското общество какъв трябва да е обликът на съдебната власт, кои трябва да са общочовешките ценности, които обединяват хората и поставят границата на допустимото, правилното и почтеното поведение. Поведението, което да заслужи обществено доверие“, завършва писмото.
Моля, подкрепете ни.