Къде ще отидат 10 милиарда лева нов държавен дълг?
къде ще отидат 5-10 милиарда нов държавен дълг и какво се случи с чудесното финансово състояние, просперитет и резерви?
За нас от Възраждане няма съмнение, че се готви една от най-големите кражби в историята на България, но нека разгледаме в детайли какво подготвя правителството и как оправдава новите милиарди дълг, а накрая ще посочим и какво бихме направили ние, ако в момента управлявахме държавата.
На сайта на Народното събрание беше публикуван проектозаконът за изменение на държавния бюджет за 2020 година (може да го намерите тук и да го сравните със стария бюджет тук). Преди да започнем ще отбележим, че Горанов подчерта, че ще работят по най-тежкия възможен сценарий. Разчетите на министерство на финансите показават спад от 3% на БВП, намаляване на приходите в хазната с 2 млрд. лв. и увеличаване на разходите с 1.5 млрд. лв. Това прави дефицит от 3.5 млрд. лв.
Основният спад в приходите идва от 1.1 млрд. лв. по-малко ДДС, 300 млн. лв. от корпоративен данък, 300 млн. лв. от ДДФЛ и още 300 млн. лв. от акцизи, мита и други данъци.
Основният ръст в разходите идва от очакването за повишаване на безработицата с нови 200 000 загубили работата си, което води до проблем в бюджета за държавното обществено осигуряване, където се очакват 400 млн. лв. по-малко приходи и 1 млрд. лв. допълнителни разходи по фонд „Безработица“. Съответно от държавния бюджет се субсидира с 1.4 милиарда лева, което увеличава бюджета на държавното обществено осигуряване до 13.5 млрд. лв. Интересно е, че никъде не са предвидени бонусите на медицинските специалисти от 1000лв. В държавния бюджет разходите за персонал са непроменени (5.78 млрд. лв.), същото е със Националната здравноосигурителната каса (1.61 млрд. лв.), същото е и с бюджета на общините (4.2 млрд. лв.). Изглежда, това не влиза в сметките на финансово министерство или промяната е пренебрежимо малка. Общественото очакване е за 1000лв х 10 000 медици на първа линия или около 60 млн. лв. за следващите 6 месеца. Вероятно бонусите ще стигнат до тесен кръг медици.
Нека се върнем на разчетите и да добавим и последния разход, който е 700 млн. лв. за Българската банка за развитие, с които средства ще се гарантират кредити към бизнеса. Тук ще оставим българските предприемачи да преценят дали нови кредити са помощта, която очакват в момент, когато държавата блокира цялата им дейност.
Ако трябва да обобщим, то държавата според собствените й разчети има нужда от допълнителни 4.2 млрд. лв., за да покрие всичките си мерки, разходи и загуби. Това се потвърждава и от мотивите, които са изтъкнати за тегленето на нови до 10 млрд. лв.
Ние от Възраждане питаме: защо веднага се тегли кредит и какво стана с неусвоените средства по оперативните програми от ЕС?
В официалните данни на държавния сайт за контрол по оперативните програми eufunds.bg виждаме, че за текущия програмен период имаме бюджет с финансиране от ЕС от 20.2 млрд.лв. До момента са договорени 78% или 16 млрд.лв. Напомняме, че ЕК позволи на всяка държава да преразпредели остатъчните средства по бюджетната програма както прецени за добре по време на кризата. Сумата, която по официални данни е неразпределена е 4.2 млрд. лв. Точно толкова са нужни на държавния бюджет в момента.
Какво щяхме да направим ние, ако управлявахме държавата? Първо - ясно се вижда, че средства има от оперативните програми от ЕС, но дори без тях, има едно решение, което обаче е изключително неудобно на престъпната хунта. В държавния бюджет има предвидени 5.8 млрд. лв. за персонал, които са непокътнати в новата актуализация на бюджета. Това значи, че най-раздутата администрация в Европа няма да понесе никаква тежест по време на цялата криза, нито стотинка. Самата администрация трябва да се съкрати с поне 50%, но към момента дори намаляване на възнагражденията (изключваме медиците) с 30% би довело до 1.8 млрд. лв. допълнително. Отделно, същото трябва да се направи с общинската администрация и бюджетите на общините.
Трябва да се спрат и всички капиталови разходи за придобиване на дълготрайни активи и основни ремонти, за което са предвидени 2.46 млрд. лв. Може да се спрат и капиталовите трансфери за подпомагане на държавните предприятия „БДЖ“, „Железопътна инфраструктура“ и „Пристанищна инфраструктура“, за които са предвидени 370 млн. лв.
Преразглеждането на бюджета може да доведе до съкращаване на разходите с 4.5 млрд. лв., без това да застраши по никакъв начин стабилното функциониране на държавата. Това бихме направили ние от Възраждане, а защо не го прави правителството на ГЕРБ? Защото държавната администрация е основния гласоподавател на колониалния режим и загубят ли нея, губят всичко. Защото капиталовите разходи са парите, предвидени за ремонти и не искат да си загубят предвиденото за кражба. Защото не им пука за всички нас, българите, и предпочитат да изтеглят 10 милиарда лева, защото е по-лесно, защото е по-безопасно и защото предпочитат ние всички да платим сметката, а те да излязат сухи от бурята, която сътвориха!
Дали ще търпим поредния ненужен заробващ кредит или ще изметем боклука от държавата, зависи от всички нас!
Възраждане
Моля, подкрепете ни.