Реклама / Ads
16| 34302 |14.11.2012 АКТУАЛНО

Как ни лъжат рекламите

.
При комунизма хората имаха нужда от продукти, за да оцеляват. При демокрацията и пазарната икономика продуктите имат нужда от хора, за да оцеляват. Така на сцената излиза рекламата.
 

Мощно цунами от реклами ни залива всеки ден - от телевизора, интернет, радиото, пресата и пощенската кутия.

Според едно популярно определение рекламите се делят на два вида - неетични и етични. Неетичните използват лъжи, за да мамят клиента. И обратното - етичната реклама използва истини, за да мами клиента.

Слава богу, правилата на Европейския съюз, които важат и у нас, забраняват неетичната, лъжливата и подвеждащата реклама.

Ако си спомняте, неотдавна СЕМ забрани тв клип на брускети, в който зад гласа на диктора се чуваше италианска реч - това бе с цел да се внуши подсъзнателно, че продуктът е правен в Италия, а рекламата е преводна. Истината обаче е, че въпросните брускети са български и върху подвеждащата реклама бе наложен запор. Същото се случи и с българска анасонова напитка, чиято реклама навяваше на мисълта, че става въпрос за традиционно гръцко узо. Днес може да се твърди, че рекламите в България, както и навсякъде в цивилизования свят, "лъжат" клиентите умерено и в рамките на закона. Кои обаче са малките трикове, които се срещат най-често в рекламните стратегии на компаниите? Ето някои от тях.

Препоръчва се от...

Асоциацията на стоматолозите препоръчва дъвка, на дерматолозите - крем, на педиатрите - памперси. Така модерната "рекомендация" от специалисти не е нищо повече от рекламен трик. Тези организации наистина съществуват, те наистина дават препоръката си, но... срещу заплащане от фирмата - производител на продукта. По света за такава препоръка се плаща средно от 10 000 евро (ако става въпрос за еднократен подпис и печат от лаборатория) до 50 000 и повече евро при договор за дълготрайно сътрудничество.

Нанотехнологии

Представката "нано" набира скорост в рекламите и скоро ще отвее стари любими клишета като "елитен", "водещ", "световен". Имаме нано перални машини, прахове за пране с наночастици и пр. Трикът е, че в научните среди няма точно определение за това кое точно е "нано" и колко микроскопично трябва да е нещо, за да мине в тази категория.
Например злите езици говорят, че в Русия всяко нещо, което се развива с гаечен ключ под 20-ица, е "нано"...

Твърдата вода

"Водата в България е твърда и това е фатално за пералните машини", ни убеждават солидно изглеждащи експерти в бели престилки, рекламиращи омекотители и вещества, премахващи налепите от реотана и барабана на пералнята. Истината е проста - у нас има всякакви видове вода по твърдост и обобщението горе, меко казано, не е вярно. Според сериозно научно проучване "много твърда" е водата във Варна, Плевен, Добрич, Пазарджик, Луковит, Разград, Монтана, Ямбол, Пазарджик (в района на Стадиона). Могат обаче да спят съвсем спокойни за пералните си домакините в София, Благоевград, Гоце Делчев, Кюстендил, Смолян, Пещера, Златоград, Самоков, Ботевград, Карлово, Калофер, Сопот, защото водата там според същото проучване е "много мека".

Без холестерол

"Слънчогледово олио без холестерол" е любимата напоследък мантра на рекламите за растителни мазнини. Това е абсолютно вярна глупост - холестерол няма и не може да има в нито едно олио. Друго си е обаче да го пише на етикета. Също напоследък на олиото пише "С витамин Е". Добре е да се знае, че този витамин изобилства във всяко олио, а наблягането на очевидното е стар рекламен трик. Все едно на айряна да напишат "С вода!" Виж, за кренвиршите месото е съвсем друга тема...

Иновациите

Закъде сме без "иновативни технологии" в рекламите просто не ни е ясно - те се в боите за коса, в шампоаните, в овлажняващата козметика, та дори и в производството на месни продукти. Много иновация, много нещо! Само да ви открехнем леко - при боите за коса "иновацията" е това, че последните 3-4 години те са без амоняк в състава си.
Да не говорим, че една световна марка за кремове и дезодоранти обяви наскоро, че те съдържат "молекули сребро". Явно човекът, измислил това нещо, е ходил да пуши по време на часовете по химия в гимназията. Среброто е метал, няма молекули, а решетка и атоми. Добре че от фирмата се усетиха и промениха формулировката на "сребърни молекули", което е приемливо, донякъде.

Ужас, ГМО!

Генномодифицираните организми (ГМО) бързо се превърнаха в ново плашило за целокупното, включително и българското, човечество. Щеше да е ненормално рекламите да не яхнат и тази вълна - надписите "Без ГМО" обаче трябва да се възприемат с доза скептицизъм - установяването на такъв тип продукти в състава на определена храна е много трудно. Решението е да се приеме законодателство, което да задължава производителите, които използват ГМО, изрично да го посочват в етикета. Това обаче среща спънки в Америка и Европа. Хубавото е, че Евросъюзът прие стандарти за храните, върху които може да пише "Еко" и "Био" - за тях у нас можем да сме спокойни.

Грип и имунитет

Тези две думи са златна мина за рекламите. Истината е, че грипът се причинява от непрестанно мутиращи вируси и има само няколко скъпи лекарства, атакуващи част от тези вируси. Затова в рекламите за масови лекове срещу простуда ще чуете "атакува (или облекчава) СИМПТОМИТЕ на грипа". Същото е и с хаповете, "засилващи имунитета" (забележете, че те са хранителни добавки и никога лекарства!) - просто няма как да бъде доказано, че е вярно. Ако бяха лекарства, законът изисква години изследвания и милиони вложения, за да се докаже тяхната ефективност и безопасност.

Вярва ли българинът на реклами

През изминалата седмица у нас бе представено първото по рода си проучване за въздействието на рекламата. "Това е проект на Художествената академия и преподаватели и докторанти от СУ, целящ да проследи културните и социокултурните аспекти във влиянието на рекламата", обясни доц. Георги Лозанов, шеф на регулационния орган СЕМ.

Според проучването жените в България са по-податливи на рекламните послания от мъжете. А от силния пол най-малко вярват на рекламите мъжете от столицата. По принцип хората в големите градове са много по-скептични към рекламата. Показателно е какво те правят с рекламните брошури в пощата - най-често ги изхвърлят.

Освен това проучването сочи, че рекламата в класическия си вид допада повече на по-старото поколение, а продуктовото позициониране, което тепърва навлиза, се предпочита от младите. Те го харесват и го разпознават, докато най-консервативната част от запитаните смята, че то трябва да се забрани. В малките градове на "небрежното" показване на продукти в кадър или споменаването им "между другото" в някой тв сериал гледат като на хитрост - смятат, че се опитват да ги подведат.
Каналът, през който най-често стига рекламата до нас, е телевизията. В пресата обаче въздействието на визията е по-силно, защото изображението на предмета на хартия създава усещане, че вече го притежавате.

Знаете ли, че...

Фармацевтичните компании в световен мащаб харчат два пъти повече средства за реклама, отколкото за разработка на нови лекарства.

***
На година в света за реклама се харчат общо около 500 милиарда долара.

***
Когато навършите 65 г., вие сте били подложени на въздействието на около 2 млн. реклами.

***
Първата телевизионна реклама с участие на хомосексуалисти е на мебелната фирма Ikea, а годината е 1994. Клипът показва двама гейове, които си избират диван.
***
Американската психологическа асоциация неотдавна излезе със становище, че децата до 8 години не са в състояние да оценяват критически рекламите и приемат всичко в тях за чиста истина.

***
По съвет на експерти психолози рекламите в цял свят се съсредоточават върху следните основни теми: чувство за самосъхранение, секс, чувство за собствено достойнство, страх, власт и подражание.

***
Сексът продава - това американците го знаят още от 1800 г., когато една от първите печатни реклами за тютюн е със съблазнителен женски образ.

Източник: trud.bg
Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 22| 13802 |12.11.2012 Съкровището от Свещари взриви Би Би Си (видео) . 23| 9928 |10.11.2012 Как да си направим телевизия? . 1| 10637 |09.11.2012 Ивана Мей пее за фонадция Cedar . 7| 7607 |06.11.2012 Максим: Грешен съм, но компромиси с властта не съм правил

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads