Китайски медии: Два важни съюзника на Путин му забиха нож в гърба. И Китай е на път да го изостави
Арменският премиер Пашинян обяви намерението си да се оттегли от договорите с Кремъл и проведе съвместни военни учения със САЩ на територията на страната. Това решение предизвикало силни трусове сред властите в Русия. Путин бил много ядосан на тайните служби и външното министерство, че не са предотвратили поемането на „западен курс“ от Ереван.
Армения просто не иска да продължи досегашните „братски отношения“, смята авторитетното издание Байджиахао.
Още по-голямо изостряне на ситуацията в Москва предизвиква Сърбия. След проведени спешни разговори между Москва и Белград сърбите отказали да спрат продажбата на оръжия и боеприпаси, които стигат до Украйна и се използват срещу руската армия. Проправителствените медии в Русия вече са спрели да използват прилагателни като „приятелска“ и „братска“ спрямо Сърбия. Сръбският президент неотдавна призна, че военната промишленост на страната е продала продукция за над 800 млн евро, която се оказала в Украйна. Вучич обаче заяви, че за него са по-важни интересите на страната, отколкото къде отива въпросната военна продукция.
Тези действия съвсем логично са разгневили Путин, смятат китайските наблюдатели. Според тях той търси спешно нови съюзници и се опитва да промени дипломатическата си стратегия.
Още по-голям проблем за Путин е Китай. Големите китайски банки окончателно спряха всякакви операции с руски банки и да приемат руската рубла. Пекин се оттегли и от мегапроекта за газопровод от Русия към Китай. Путин не може да скрие тежкото си разочарование от от решението на Китай. Той дори предложил много по-ниски цени на доставяния газ, но китайците поискали двойно по-евтино от новата оферта, което направило проекта абсолютно неизгоден за Москва.
На всичкото отгоре страни като Киргизстан и Узбекистан напоследък все повече се ориентирвали към договори със западни страни и най-вече Великобритания. Азербайджан пък изцяло разчита на много тесни отношения с Турция.
Путин има основание да е силно разтревожен, защото охлаждането на отношенията с Пекин може да доведе до спиране на вноса на китайски чипове за руската военна промишленост, което ще бъде края на възможностите Москва да произвежда техника и оръжия, които да заместят унищожените в Украйна.
ФрогНюз
Моля, подкрепете ни.