Кръстосаното донорство у нас е позволено, но неприложимо? Подхранва ли България здравния туризъм в Турция
Оказва се, че няма медицински протоколи, фактически това са процедурите, чрез които се извършват тези трансплантации. Така на практика те стават неприложими, а лекарите съветват пациентите си да се ориентират към друга държава, като най-често това е Турция.
Здравният туризъм с Турция
“Успях да опозная така наречения здравен туризъм отблизо и да разбера пропуските”
Това каза за ФрогНюз Красимира Карабулут, актриса, която живее в Истанбул, един от най-активните доброволци по време на опустошителните земетресения в Турция и участник в много благотворителни каузи.
“Покрай един случай с мой приятел, който е доктор, той ми каза: " ако и на нас ни плащат по 2500 евро на ден за реанимация, и са готови да плащат големи суми за лечение, и ние ще имаме добра апаратура, лекарите ще могат да се развиват и да ходят на обучения, и да прилагат качествено лечение". И е прав!”, разказва Красимира.
“Преди няколко дни управител на здравния туризъм към турското здравно министерство ме попита: "Какъв е проблемът на България, защото ние знаем, че от България са произлезли едни от най-добрите медицински кадри и то световно признати"? България може да е меката на здравния туризъм!”
“Защо заболелите идват тук? Толкова ли е трудно да се инвестира в апаратура и да се правят обучения за новостите? Защо най- ценното на света се омаловажава в България? Много от хората, които идват тук на лечение се оплакват от отношението на докторите и са прави. Ами как да бъдат тези доктори усмихнати, като заплатите им са ниски и се чудят как да си платят тока примерно. И докторите са прави!”, сподели Карабулут.
Актрисата сподели за нейни познати, които страдат заради проблема с кръстосаното донорство в България
“Сега това семейство е принудено да търси начини по света, за да спасят близкия си. Става въпрос за момче с кръвна група B+, при който е по-трудно да се намери донор, защото повечето са А кръвна група. В България семейството си прави изследвания, но се оказва, че този който може да му бъде донор, неговите бъбреци работят на 75% и това няма как да се случи. Всички останали в семейството са А+ група и те също няма как да станат донори. В България процедурата с кръстасонато донорство няма как да се случи и те са опитали във Франция. Там обаче тази медицинска процедура е валидна само за френски граждани. У нас кръстосаното донорство с чужди граждани нямало как да се случи. През миналата година е заловена българска група, мафия за органи и заради този случай законите са се променили. Така и в Турция е отказано на момчето да се извърши подобна трансплантация", разказва Красимира.
"Знаете ли, че момиче дойде в Турция да си прави биопсия и генетични изследвания, защото в България й казали, че няма нужда, а тя имаше нужда защото показателите й бяха много ниски и си плати като поп, макар, че в България си плаща осигуровките. Щом България принуждава народа си да се лекува в чужбина, тогава трябва да поеме поне част от лечението", смята тя.
“Имало е доста тежки случаи, за които сме съдействали със съпруга ми за тяхното лечение. Ходили сме посред нощите да посрещаме хора, да водим преговори за цените за лечение, местила съм човек в кома от една реанимация в друга, комуникирали сме с екипи и се е налагало да превеждам поради липса на преводач. В Турция дори и при сериозните заболявания, държавата поема част от тях, поемат осигуровките.”
“Знаете ли, че тези които ползват здравни услуги в Турция, в България не им признават болничните? Знаете ли, че за някои посредници, за които комисионната е водещият фактор, а не качественото лечение? Знаете ли, че има още много пропуски, да не говорим за пластичната хирургия и в България, и в Турция? Толкова ли е трудно на високо ниво да се проведат няколко срещи и да се сключат споразумения, които да са изгодни и за двете страни и най- вече за пациентите, подчерта Карабулут
“Толкова ли е трудно да се изгради държавна детска болница с добри екипи и апаратура? Колко хора още ще трябва да играят на руска рулетка с живота си и да събират пари за лечение, чрез кампании?”, запита още тя.
Констанца Илиева
Моля, подкрепете ни.