На "Николаус" в Австрия
Свети Николай или Николаус е на особена почит в Европа. Всяка страна си има свои традиции, но навсякъде в тях присъства Добрият старец, който пуска подаръците в детските чорапчета. Иначе предстоящата Коледа присъства навсякъде, особено в германоезичния свят, от който тръгват голяма част от най–старите обичаи.
Предколедните дни в Австрия са наситени със стари ритуали. Част от тях са свързани с католическата вяра и се предават от поколение на поколение. Към тях спадат и най-дребните детайли, от типа напр. на грижливо подредените елхови клонки, венци по стените, вазите, прозорците, светлинките по фасадите на домовете, балконите и навсякъде по улиците. Ефектът се подсилва и от други зелени предмети и акценти, но фаворитът в украсата е цветето Коледна звезда (Weihnachtsstern). Във всеки австрийски дом има маса с венец, богато украсен с елхови клончета, звездички и четири свещи. По стара традиция през последните 4 предколедни недели (адвентите) се запалва по една от свещите. Пламъкът им е символ на любовта, доверието, надеждата и светлината.
Всъщност празниците започват още от 04.12., когато се почита Света Барбара - закрилница на планинарите, геолозите, архитектите, пожарникарите. Денят е свързан с много стар обичай - "Клончето на Барбара": отрязва се малко клонче от дърво или храст, поставя се във вода в топла стая и ако клончето се разлисти и разцъфти на Коледа, това е добър знак за следващата година, в която ще има любов и плодородие.
Празникът, разбира се, присъства не само в домовете, но и навсякъде по улиците на коледно украсените градове. А в Австрия одеждата на публичните пространства е пищна, весела и цветна – по централните улици на всеки град туристи и местни се потапят във вълшебство от светлини и украси. Неизменно присъстват и т.нар. Крипен = (ясли) (Krippen), които са всъщност макети с различна големина от 20 см до 2-3 метра, изработени от дърво, керамика, хартия и пресъздаващи сцени от Библията, от бита и обичаите в страната. Пейзажите и миниатюрните фигурки са прецизно оформени, те носят собствен неповторим сюжет.
От малки дървени къщички на Коледните пазари (Weihnachtsmarkt) се носи аромат на прясно приготвени коледни сладки, на канела, ванилия, карамфил и всевъзможни топли напитки. Сред коледните лакомства традиционен е т.нар. лебкухен - голям сладкиш с форма на сърце - човек едва ли може да допусне, че толкова сух сладкиш може да се окаже така вкусен. Тези пазари също са част от предколедната традиция и ги има навсякъде, дори по най–малките квартали и махали, а коледните стоки, изложени по тях са неизброими, при това не само за украса, но и за хапване. Изкушенията са на всяка крачка, топли, дъхави, съблазнителни.
Към тях задължително се прибавят и красивите керамични чаши с горещ пунш, или т.нар. Gluehwein – ароматно вино, с много подправки и плодове, горещо, но и коварно, ако се прекали, защото хем сгрява, хем замайва. Точно по този повод в австрийските медии се вихри полемика с коледен привкус за това дали да се шофира след 2–3 чаши и какви са последствията. Репортажите описват истории на пострадали – повече от санкциите на бдителните австрийски полицаи, които ги „прихващат” директно при сядане зад волана, отколкото от осакатяване и слава богу. И в това отношение по европейски действащата превенция се оказва по–ефективна от закъснялата балканска качулка след дъжд.
Но, да не разваляме празника! Все пак днес в Европа е денят на подаръците; у нас пък на почит са всички с името Николай и производни. Честито! Frognews.bg
Моля, подкрепете ни.