Парадокси: Електроразпределение съветва как да пестим енергия
- От време на време размразявайте и хладилниците с полуавтоматична уредба за размразяване. Дебелият слой лед изисква ненужно количество енергия.
- Поставяйте само охладени хранителни продукти в хладилника или фризера.
- Избягвайте честото и продължително отваряне на хладилника и фризера. Прегледно сортираните хранителни продукти Ви спестяват дългото търсене.
- Хладилните и дълбоко замразяващите уреди с по-силна топлоизолация са по-скъпи от обичайното изпълнение, но използват до 40 % по-малко електроенергия.
- Не поставяйте уреда за охлаждане в близост до печка или отопление. Колкото по-ниска е температурата на околната среда, толкова по-ниска е консумацията на електроенергия на уреда.
- Микровълновите уреди са изключително подходящи за затопляне на малки порции; при по-големи количества готварската печка е по-ефективна.
- Използвайте енергоспестяващата програма на пералната машина. Нормално замърсеното светло пране е чисто и при 60°C.
- При печенето на фурна използвайте и остатъчната топлина. Например при печене изключвайте фурната 10 минути, преди ястието да стане готово.
- Спуснатата дълга завеса, която отделя отоплителния уред от стаята, значително намалява отоплителната мощност и повишава топлинните загуби.
- Чрез ненужно продължителното и често отваряне на прозорците се губи неконтролирано голямо количество топлина. Ето защо, проветрявайте през редовни интервали от време за кратко, но интензивно.
- При конвекционни фурни може да се пече на няколко равнища и се спестява предварителното загряване. Честото отваряне на вратите на фурните излиза скъпо.
- Консумацията на електроенергия на сушилнята за пране зависи, между другото, в значителна степен и от остатъчната влага в прането за сушене. Ето защо в сушилнята се поставя само много добре центрофугирано пране.
- При използването на сушилня за пране Вие трябва предварително да го сортирате по плътност и желаната степен на изсушаване. Изборът „влажно за гладене" вместо „напълно сухо" помага, да се спести енергия.
- Не плакнете съдовете под течаща топла или студена вода. Само ги избършете, преди да ги поставите в съдомиялната машина.
- При миенето на по-малко замърсени съдове в миялна машина избирайте по-ниска температура.
- Ползвайте енергоспестяващи лампи вместо обикновените електрически крушки с нажежаема жичка.
- При покупката на електрически бойлер обърнете внимание на топлоизолацията на уреда, ще спестите до 300 kWh енергия годишно.
- При варене използвайте само подходящи съдове с плоско дъно и добре затворен капак. Използвайте го, значително ще съкратите процеса на варене.
- Тъмните метални форми съкращават, а керамичните форми удължават продължителността на печене и пържене.
- Можете да постигнете минимална консумация на електроенергия от готварските плочи, ако използвате при варенето съдове с електрически дъна и дъното на съда покрива напълно готварската плоча.
- Вътрешното пространство на микровълновия уред трябва да е чисто, защото остатъците от ястията отнемат енергия при всяко използване, което увеличава времето, пред което уредът е включен.
- Ще спестите електроенергия, ако предварително изперете силно замърсеното пране.
- Електронните часовници на електрическите уреди като електрически фурни, микровълнови фурни, радио-часовници и др. изразходват между 17 и 53 kWh за година на уред.
- Отражателните екрани на осветителните тела дават повече светлина и изразходват по-малко електроенергия.
- Входът за топла вода към съдомиялната машина е практичен, когато водата се затопля по евтин начин, например чрез слънчеви батерии или с термопомпа.
От сайта на Българска национална асоциация на потребителите
Моля, подкрепете ни.