8|
8210
|16.12.2012
АКТУАЛНО
Сбогом на оръжията...
Оруел беше казал, че "Ако свободата на словото означава въобще нещо, то е свободата да кажеш неща, които хората не искат да чуят". В САЩ не искат да чуят за рестрикции на режима за притежание и носене на оръжие, в България - за либерализирането му.
Втората поправка в американската Конституция гласи: "A well regulated Militia, being necessary to the security of a free State, the right of the people to keep and bear Arms, shall not be infringed". Имаш право да носиш оръжие.
Знаете ли защо я има? Благодарение на 39-имата Бащи основатели, подписали Конституцията на САЩ, създали Декларацията за независимост (1776). В нея пише, че когато някое управление започне да пречи на живота, свободата и щастието на хората тяхно право е да го свалят и да поставят друго на негово място.
Преди 15 години българският Конституционен съд на практика ликвидира статута на неизбежната самоотбрана, свеждайки я до проникване в жилище или взлом с насилие. Но в съда, за да те оправдаят, трябва да докажеш, че си стрелял, защото е имало реална опасност от увреждане, един вид, че нападението е било започнало - сиреч явна заплаха за своя или на другиго живот и здраве. Което означава много добър адвокат - или кофти прокурор.
Тезата за разширяването на статута е и доста популистка и поради това към нея са особено пристрастни от ВМРО и други партии. Каквито и промени да се правят в този статут обаче, те неизбежно вървят с либерализиране на режима за носене на оръжие.
Американски психар
27-те жертви на масовия убиец Адам Ланза в Кънектикът, само 5 месеца след като друг психар уби 12 и рани други 58 души в Денвър, отново разпали никога незатихващата в Съединените щати дискусия за прекалено либералния режим за носене на оръжие.
20-годишният Адам Ланза е разстрелял жертвите си, 20 от които деца, със законно притежаван "Глок" и "Зиг зауер", а в колата му е открита и полуавтоматична пушка М-4, каквато е на въоръжение в десетки армии по света. Майка му, която е била първата му жертва, е притежавала законно пет оръжия и, по ирония на съдбата, сама го е учила да стреля.
А дискусията в САЩ по темата никога не загасва напълно. Статистиката показва, че почти през година, а понякога и всяка, в САЩ някой изтрещява и извършва масов разстрел - и без да е в контакт с имама от Йемен като майор Нидал Малик Хасан, разстрелял 13 души в военната база във Форт Худ.
При държава с население от 300 милиона е едва ли не нормално да има такива случки - чуха се и такива доводи. В държава с население триста милиона, 45% от домакинствата са законно въоръжени с близо 270 милиона оръжия. Ако прибавим и незаконните, говорим за въоръжена до зъби нация.
Кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг, който оглавява Асоциацията на кметовете за контрол над оръжията, призова за рестрикции в режима за притежание на оръжие, който позволява в някои щати с такова да не снабдят малолетни. В близо половината от 50-те щата оръжие може да се носи свободно на публични места, а в също толкова законът ще те оправдае, ако надупчиш нахлул в имота ти непознат - дори и да не те е гонил с нож или пистолет.
Президентът Обама, който се разчувства от трагедията, не показа склонност да засяга темата.
На опашката
В България, за разлика от Съединените щати, разрешението за оръжие се придобива предимно по професионален признак - охранител, полицай или в краен случай ловец. Не защото "нашата полиция ни пази" или защото сме си робска и потисната нация, макар че и това е вярно.
Според МВР, където се регистрират оръжията, близо 350 000 българи са собственици на законно регистриран пистолет или ловна пушка, което е около 5% от населението. В Германия, където действа един от най-строгите в Европа режими за носене на оръжие, над 3 милиона души притежават законно огнестрелно оръжие, което е под 4 на сто за страна с над 82.3 милиона население.
120 хиляди, се падат на частните охранители и хората в звената за самоохрана на фирмите. Като прибавим
След промените в Закона за оръжието и боеприпасите, влязъл в сила на 17 септември 2010 г., стана ясно, че над 44 000 българи притежават около 58 000 газови пистолети и въздушни пушки, предимно в големите градове - София, Варна, Пловдив, Стара Загора.
Кой, как и защо да носи оръжие е оставено единствено в правомощията и преценката на МВР. По тази причина, повечето случаи, в които някой е извадил оръжие и го е насочил от упор към невинни хора е или бивш (Опиц, Менашки, убил бившата си приятелка в Слънчев бряг) или настоящ полицай (Иво Маринов, разстрелял от упор 23-годишната Ивелина), или гард (Стефан Петров, който взе заложниците в Сливен).
Ако не си превъртял, е адски трудно да натиснеш спусъка, когато срещу теб стои човек. Освен ако той не е заплаха за живот - твоя или на семейството ти, но дори и тогава не е никак лесно.
Наясно ли сте, че страната ни е на 4-о място по брой частни охранители на глава от населението. И това по данни за 2010-а, когато броят им е бил около 56 500, а по данни за м.г. са 77 600. Според МВР пък общият им брой е 120 хиляди, като в него влизат и хората в звената за самоохрана на фирмите.
Като прибавите над 1300 гардове от НСО, повече от 40 000 полицаи, военни, ДАНС-аджии, които носят оръжие по закон, ще откриете, че доста хора се разхождат въоръжени в тази малка, бедна и не особено населена държава, където престъпността расте прогресивно с бедността. В последните години точно тези хора го използват, за да убият - или да се самоубият.
И ако в САЩ се чуват гласове за затягане на режима за притежание на оръжие, у нас можем да говорим за либерализирането му - предвид растящата битова престъпност и невъзможността на обикновените граждани да се защитят, както и на МВР да се справи с нея.
ГЕРБ или по-скоро лидерът Бойко Борисов изглеждат склонни да направят стъпки в посока на разширяване на статута на неизбежната самоотбрана, но за оръжието мълчат. Няма от какво да ги е страх. У нас не действа Втората поправка.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads