0|
6021
|07.10.2009
АКТУАЛНО
Сключваме брак и пред общински служител - менте
В досегашния текст на семейния кодекс пишеше, че отношенията между съпрузите се изграждат на основите на взаимно уважение, обща грижа за семейството, разбирателство и вярност. В поправките обаче условието за верността отпада. Това става ясно от текстовете в новия семеен кодекс, който влезе в сила от 1 октомври.
Премахнахме този текст, защото няма конкретна санкция при нарушаването му. Това е по-скоро морално, а не юридическо задължение, коментира Огнян Герджиков, който е един от авторите на новия кодекс.
Сега единственият вариант за справедливост е да се подаде иск за вреда срещу любовника или любовницата. Друга част от новия кодекс пък предвижда да се узаконяват и бракове, сключени пред длъжностно лице, което само прилича на такова. Ако в гражданското церемонията се извърши от жена или мъж, които приличат на служители на общината, но нямат реални права, женитбата отново е факт, обясни преподавателят по семейно право доц. Кристиян Таков.
В новия нормативен документ става ясно още, че има 3 начина за разделение на имуществото. Единият е всичко на семейството да е общо, вторият е собствеността да е разделена между съпрузите, а третият да се подпише предбрачен договор. Възможностите за злоупотреби при последния вариант обаче са прекалено много, стана ясно от думите на Таков. Никъде в закона не е записано, че общият договор трябва да бъде занесен от двамата съпрузи в гражданското, за да стане валиден. Никъде не е записано също така от кога влиза в сила, защото датата трябва да е вписана в самия документ. Той може да се представи и узакони едва когато клаузите в него са в полза на единия от съпрузите, но са във вреда на другия.
Женената двойка не е длъжна да уведомява никой за какво се е разбрала вътре в документа. По този начин това може да породи проблеми и при продажба на жилище например, допълни Таков. Ако според договора апартаментът или къщата се водят на двамата, купувачът няма как да знае дали продавачът е женен или дали съпругата му е съгласна с продажбата.
Юристите са категорични, че в предбрачния договор не може да има клаузи за неимуществени задължения, т.е. кой е длъжен да мие чиниите, по колко пъти на седмица двойката трябва да прави секс и колко изневери в годината са разрешени. Причината е, че няма регистър на брачните свидетелства и договорите с тяхното съдържание. Стана ясно още, че съпругата например не може да изисква да има право върху вещите в едноличната фирма на съпруга си. Една от основните причини за раздори в семейството при развод - спестовните влогове, вече се смятат собственост на този, който ги е открил.
Моля, подкрепете ни.
Реклама / Ads
КОМЕНТАРИ
Реклама / Ads