Реклама / Ads
19| 10376 |01.02.2021 МИСТЕРИИ

Проф. Чавдар Колев: Над 90% от свлачищата се дължат на човешката дейност

.
Източник: БГНЕС
„В абсолютно никакъв случай не ни е виновна природата, нито дъждът като част от нея. Даваме си сметка от колко милиона години по нашите земи вали дъжд, топи се сняг, разливат се реки и т.н. Но поне 90% от свлачищата в съвременния свят имат антропогенен произход - дължат се на недобре преценена човешка дейност.“ Това заяви в проф. Чавдар Колев, преподавател във Висшето транспортно училище „Т. Каблешков” и експерт по геозащита.
 

За свлачищата по пътищата предпоставките са три - непълни проекти при нови участъци, лошо изпълнение на откосите и липса на поддържане по време на експлоатацията, подчерта проф. Колев пред БНР.


Срутването на скални маси и търкалящи се камъни по пътища и жп линии е абсолютно недопустимо явление например в Австралия, позова се експертът на своя статия по темата. По думите му в Австралия правят високи откоси от по 25-30 метра с идеално гладки повърхнини. „В резултат на което в скалата не остават никакви предпоставки за концентрация на напрежение. /…/ Има ли ръбове, има ускорено разрушаване.“


„В Австралия мрежи няма. Дават малко повече пари при строителството. Прецизно гърмят, майсторски гърмят, каквито майстори има и у нас. След това престъргват и няма мрежи. Имаш малко по-високи строителни разходи, след това за 100 години имаш нула експлоатационни разходи“, поясни проф. Чавдар Колев.


Мрежата сама по себе си не е укрепително, а предпазно съоръжение, изтъкна той.


Теорията и практиката са напреднали много, а родният опит изостава от добрите примери, посочи преподавателят.


Преди няколко години е била изготвена програма за приоритетни свлачища и укрепването им. „Започнаха няколко обекта, оттук нататък работим след причината“, коментира Чавдар Колев.


Свлачището в Елисейна, потенциалът за него, са известни много отдавна, заяви той. „Чакахме да падне и сега излезе приоритетно.“


Проф. Колев оспори и обявената цена от 10 милиона лева за разчистването на терена на свлачището край Елисейна.


„Оставам с впечатлението, че първо се измисля числото, след това обекта, подписва се договор и накрая се търси с какви дейности да бъде този договор подплатен. Инвестиционният процес у нас в това отношение е порочен.“


Надзорните фирми са се превърнали в селски кметове, „както и в придворни, услужливи“, заяви още проф. Чавдар Колев.

Реклама / Ads
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Реклама / Ads
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
. 3| 9225 |23.01.2021 Проф. Георги Рачев: Ще се сбогуваме с тази зима с много високи температури . 40| 7874 |22.09.2020 Проф. Милко Палангурски: Време е костите на Фердинанд I да намерят покой в родината, до тези на Калоян . 3| 9526 |22.03.2019 Проф. Куюмджиев заплашен с уволнение заради Менда Стоянова . 5| 9263 |22.11.2018 Социологът К. Колев: Изборът на Николова е силна екзотика

КОМЕНТАРИ

Реклама / Ads